Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
40-lecie Atmy

40-lecie Atmy

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

40-lecie Atmy

Willa "Atma" to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). W 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności.
Dzień 40. urodzin "Atmy", niedzielę 6 marca 2016 roku, uświetni recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert obędzie się o godz. 16.00. Wśród zaproszonych gości znajdą się osoby związane z czterdziestoma latami działania muzeum.

Obchody jubileuszu 40-lecia Atmy objął honorowym patronatem Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Ukochana przez kompozytora – jak mawiał  - góralska "chałupa" wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską – także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Kolejny koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w "Atmie" odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 - usłyszymy Cracovia Trio. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!Od 8 marca można będzie oglądać w "Atmie" szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora wykonane według koncepcji merytorycznej Teresy Chylińskiej, muzykolog, najwybitniejszej znawczyni biografii Karola Szymanowskiego, współorganizatorki Muzeum Karola Szymanowskiego i autorki scenariusza ówczesnej ekspozycji. Projekt graficzny tablic wykonała Urszula Kusek. 

Willa "Atma" zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą "duszę". Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w "Atmie".

W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku "Atma" wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu "Muzyka pod Tatrami". Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.


Sponsorzy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję