Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2013 roku

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2013 roku

Po przerwie wakacyjnej, która miała miejsce w lipcu i sierpniu, zaczęliśmy naszą działalność spotkaniem klubowym w pierwszy poniedziałek września.
We wrześniu zobaczyliśmy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ciekawą wystawę zatytułowaną "Pracownia". Spotkanie było prowadzone przez panie Małgorzatę Sokołowską i Magdalenę Szymańską. Zapoznaliśmy się również z budownictwem strażackim w Polsce do 1939 roku dzięki wykładowi dra. Roberta Gawła z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na początku października miała miejsce interesująca, jednodniowa wycieczka autokarowa do Województwa Świętokrzyskiego, gdzie odwiedziliśmy trzy wyjątkowe miejsca: Opatów - niewielkie miasteczko o bogatej historii, a także wsie: Ujazd ze słynnymi ruinami zamku Krzyżtopór oraz Rytwiany z pokamedulskim klasztorem i niewielkim barokowym kościołem. Od niedawna mieści się tam muzeum poświęcone serialowi "Czarne Chmury", który zdobył przed laty dużą popularność, jako pierwszy serial typu płaszcza i szpady.

W październiku wysłuchaliśmy ciekawego wykładu Dominika Kuryłka z MNK o Jerzym Nowosielskim i obejrzeliśmy obrazy artysty.

Jednakże najwięcej uwagi poświęciliśmy przygotowaniom do naszego jubileuszu. Wielu starań wymagało opracowanie materiałów archiwalnych oraz fotografii do niewielkiej publikacji 110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego Krakowie.

W dniach 6-8 listopada obchody rozpoczęliśmy uroczyście w Sukiennicach w Sali Siemiradzkiego. Z udziałem Dyrekcji MNK, zaproszonych gości w tym zaprzyjaźnionych od kilku lat przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, Przyjaciół Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przez trzy dni razem z zaprzyjaźnionymi gośćmi odwiedziliśmy wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie zapoznaliśmy się również z darami Towarzystwa na rzecz Muzeum.

W dniach 27 listopada do 1 grudnia 4 członków naszego Towarzystwa uczestniczyło w spotkaniu, które miało miejsce w Anglii, w Bristolu. Było to pierwsze spotkanie w ramach unijnego programu uczenie się przez całe życie zatytułowanego Heritage Interpretation for Senior Audience (HISA).

Rok jak to jest w naszym zwyczaju, zakończyliśmy spotkaniem opłatkowym członków Towarzystwa i Dyrekcji MNK uświetnionym kolędami w wykonaniu chóru "Lutnia Krakowska". Wielu chórzystów należy do naszego Towarzystwa.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję