Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2013 roku

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2013 roku

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2013 roku

Po przerwie wakacyjnej, która miała miejsce w lipcu i sierpniu, zaczęliśmy naszą działalność spotkaniem klubowym w pierwszy poniedziałek września.
We wrześniu zobaczyliśmy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ciekawą wystawę zatytułowaną "Pracownia". Spotkanie było prowadzone przez panie Małgorzatę Sokołowską i Magdalenę Szymańską. Zapoznaliśmy się również z budownictwem strażackim w Polsce do 1939 roku dzięki wykładowi dra. Roberta Gawła z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na początku października miała miejsce interesująca, jednodniowa wycieczka autokarowa do Województwa Świętokrzyskiego, gdzie odwiedziliśmy trzy wyjątkowe miejsca: Opatów - niewielkie miasteczko o bogatej historii, a także wsie: Ujazd ze słynnymi ruinami zamku Krzyżtopór oraz Rytwiany z pokamedulskim klasztorem i niewielkim barokowym kościołem. Od niedawna mieści się tam muzeum poświęcone serialowi "Czarne Chmury", który zdobył przed laty dużą popularność, jako pierwszy serial typu płaszcza i szpady.

W październiku wysłuchaliśmy ciekawego wykładu Dominika Kuryłka z MNK o Jerzym Nowosielskim i obejrzeliśmy obrazy artysty.

Jednakże najwięcej uwagi poświęciliśmy przygotowaniom do naszego jubileuszu. Wielu starań wymagało opracowanie materiałów archiwalnych oraz fotografii do niewielkiej publikacji 110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego Krakowie.

W dniach 6-8 listopada obchody rozpoczęliśmy uroczyście w Sukiennicach w Sali Siemiradzkiego. Z udziałem Dyrekcji MNK, zaproszonych gości w tym zaprzyjaźnionych od kilku lat przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, Przyjaciół Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przez trzy dni razem z zaprzyjaźnionymi gośćmi odwiedziliśmy wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie zapoznaliśmy się również z darami Towarzystwa na rzecz Muzeum.

W dniach 27 listopada do 1 grudnia 4 członków naszego Towarzystwa uczestniczyło w spotkaniu, które miało miejsce w Anglii, w Bristolu. Było to pierwsze spotkanie w ramach unijnego programu uczenie się przez całe życie zatytułowanego Heritage Interpretation for Senior Audience (HISA).

Rok jak to jest w naszym zwyczaju, zakończyliśmy spotkaniem opłatkowym członków Towarzystwa i Dyrekcji MNK uświetnionym kolędami w wykonaniu chóru "Lutnia Krakowska". Wielu chórzystów należy do naszego Towarzystwa.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję