Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - Podsumowanie I półrocza 2013 roku

TP MNK - Podsumowanie I półrocza 2013 roku

Rok 2013 rozpoczęliśmy pod znakiem przygotowania jubileuszu 110 – lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie. Jubileusz będziemy świętować w listopadzie, teraz pod kierunkiem naszego prezesa zbierany był materiał do wydania informatora o działalności Towarzystwa.
Od stycznia tego roku obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw, miało też miejsce dużo spotkań z kuratorami wystaw, konserwatorami, którzy z pasją opowiadali nam o sztuce i swojej pracy. Najciekawsze wystawy to "Zawsze Młoda – sztuka polska ok. 1900 r." i wystawy poświęcone powstaniu styczniowemu, którego 150 – lecie wybuchu obchodzimy.

12 marca miało też miejsce zebranie sprawozdawcze za rok 2012 uświetnione opowieścią Małgorzaty Buyko naszego prezesa o "Teodorze szalonej małżonce Jana". Zachęcamy też naszych członków do śledzenia informacji o wydarzeniach w Muzeum Narodowym i samodzielnego uczestniczenia w nich.

Sezon wycieczek rozpoczęliśmy od odwiedzenia 20 kwietnia b.r. klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zapoznaliśmy się z architekturą romańską.

11 maja miał miejsce, też w Tyńcu nad Wisłą, sympatyczny piknik przy kiełbaskach, piwie i wspólnym śpiewie z zaprzyjaźnionym chórem Lutnia Krakowska, organizatorem tego zdarzenia (mamy nadzieję, że jest to pierwszy ale nie ostatni piknik w takim towarzystwie). Zostaliśmy też zaproszeni przez Lutnię Krakowską do wysłuchania koncertów III Festiwalu Chórów Męskich "Krakowska Wiosna", które miały miejsce w ciekawym wnętrzu Muzeum Inżynierii Miejskiej. W maju pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Krzeszowic i Czernej.

13 czerwca ustawiliśmy się na schodach Głównego Gmachu Muzeum Narodowego do wspólnej fotografii naszych członków, która uświetni przygotowywany na jubileusz informator o naszej działalności.

Jak jest to już naszą tradycją w dniach 18 do 21 czerwca odbyliśmy wycieczkę do Przemyśla, Krasiczyna, Bolestraszyc i Sanoka. Naszym przewodnikiem był Jacek Błoński specjalista od Twierdzy Przemyśl, autor ciekawych książek, skarbnica wiedzy i wspaniały gawędziarz. Pomimo 30 stopniowego upału i atakujących nas komarów nasza "młodzieżowa" grupa była niezmordowana.

Półrocze zakończyliśmy wizytą w opactwie oo. Cystersów w Mogile.

opracowanie: Danuta Szust - sekretarz TP MNK


***
Dnia 3 lipca 2013 roku został zatwierdzony nasz wniosek Partnerski Grundtviga w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" zatytułowany „Heritage Interpretation for Senior Audience”.

Przez najbliższe dwa lata wspólnie z partnerami z Niemiec, Anglii, Włoch i Malty będziemy zastanawiać się nad tym jak przybliżyć dziedzictwo kulturowe seniorom.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję