Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - Podsumowanie I półrocza 2013 roku

TP MNK - Podsumowanie I półrocza 2013 roku

Rok 2013 rozpoczęliśmy pod znakiem przygotowania jubileuszu 110 – lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie. Jubileusz będziemy świętować w listopadzie, teraz pod kierunkiem naszego prezesa zbierany był materiał do wydania informatora o działalności Towarzystwa.
Od stycznia tego roku obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw, miało też miejsce dużo spotkań z kuratorami wystaw, konserwatorami, którzy z pasją opowiadali nam o sztuce i swojej pracy. Najciekawsze wystawy to "Zawsze Młoda – sztuka polska ok. 1900 r." i wystawy poświęcone powstaniu styczniowemu, którego 150 – lecie wybuchu obchodzimy.

12 marca miało też miejsce zebranie sprawozdawcze za rok 2012 uświetnione opowieścią Małgorzaty Buyko naszego prezesa o "Teodorze szalonej małżonce Jana". Zachęcamy też naszych członków do śledzenia informacji o wydarzeniach w Muzeum Narodowym i samodzielnego uczestniczenia w nich.

Sezon wycieczek rozpoczęliśmy od odwiedzenia 20 kwietnia b.r. klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zapoznaliśmy się z architekturą romańską.

11 maja miał miejsce, też w Tyńcu nad Wisłą, sympatyczny piknik przy kiełbaskach, piwie i wspólnym śpiewie z zaprzyjaźnionym chórem Lutnia Krakowska, organizatorem tego zdarzenia (mamy nadzieję, że jest to pierwszy ale nie ostatni piknik w takim towarzystwie). Zostaliśmy też zaproszeni przez Lutnię Krakowską do wysłuchania koncertów III Festiwalu Chórów Męskich "Krakowska Wiosna", które miały miejsce w ciekawym wnętrzu Muzeum Inżynierii Miejskiej. W maju pojechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Krzeszowic i Czernej.

13 czerwca ustawiliśmy się na schodach Głównego Gmachu Muzeum Narodowego do wspólnej fotografii naszych członków, która uświetni przygotowywany na jubileusz informator o naszej działalności.

Jak jest to już naszą tradycją w dniach 18 do 21 czerwca odbyliśmy wycieczkę do Przemyśla, Krasiczyna, Bolestraszyc i Sanoka. Naszym przewodnikiem był Jacek Błoński specjalista od Twierdzy Przemyśl, autor ciekawych książek, skarbnica wiedzy i wspaniały gawędziarz. Pomimo 30 stopniowego upału i atakujących nas komarów nasza "młodzieżowa" grupa była niezmordowana.

Półrocze zakończyliśmy wizytą w opactwie oo. Cystersów w Mogile.

opracowanie: Danuta Szust - sekretarz TP MNK


***
Dnia 3 lipca 2013 roku został zatwierdzony nasz wniosek Partnerski Grundtviga w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" zatytułowany „Heritage Interpretation for Senior Audience”.

Przez najbliższe dwa lata wspólnie z partnerami z Niemiec, Anglii, Włoch i Malty będziemy zastanawiać się nad tym jak przybliżyć dziedzictwo kulturowe seniorom.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję