TP MNK - podsumowanie I półrocza 2015 roku
TP MNK - podsumowanie I półrocza 2015 roku
W styczniu zakończyliśmy naukę języka angielskiego, która była częścią projektu HISA (Interpretacja Dziedzictwa dla Seniorów). Cały projekt skończył się w lipcu tego roku. Część uczestników kursu tak się zainteresowała językiem angielskim, że kontynuuje naukę języka poza projektem.
Również z początkiem roku zobaczyliśmy bardzo interesującą wystawę malarstwa Olgi Boznańskiej, a oprowadzała nas po niej jej kuratorka pani Urszula Kozakowska-Zaucha.
W lutym wysłuchaliśmy historii powstania Muzeum Wydziału Lekarskiego opowiedzianej przez panią doktor Dorotę Schmidt-Pospułę. Jak zwykle okres zimowy wypełnia nam zwiedzanie wystaw i słuchanie ciekawych odczytów. Zwiedziliśmy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i wysłuchaliśmy ciekawego wykładu pani Janiny Skorupskiej o Emeryku Hutten-Czapskim i innych kolekcjonerach.
Nasza koleżanka, a zarazem przewodnik po Krakowie, pani Barbara Bednarska oprowadziła nas po Sanktuarium św. Jana Pawła II i po krakowskim Rynku przybliżając nam dzieje tych miejsc.
23 kwietnia zorganizowaliśmy seminarium na temat projektu HISA (Interpretacja Dziedzictwa dla Seniorów). Wzięli w nim udział członkowie Towarzystwa i zaproszeni goście. Pani Lidia Kozieł-Siudut pracownik MNK, poinformowała nas o możliwościach wzięcia udziału w różnych projektach unijnych, a nasz prezes Małgorzata Buyko opowiedziała o naszym udziale w projekcie HISA. Pani Barbara Łepkowska na przykładzie wystawy zbiorów sztuki chińskiej "W Przestrzeni Smoka" pokazała jak można interpretować sztukę.
W maju w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obejrzeliśmy wystawę "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich", po której oprowadziła nas kustosz i współautorka wystawy pani Małgorzata Martini. Po wystawie "W Przestrzeni Smoka", którą część naszych członków zobaczyła po raz drugi, oprowadziły nas jej kuratorki panie Beata Pacana i Beata Romanowicz.
Jak to już staje się naszą tradycją 23 maja mieliśmy wspólnie z chórem Lutnia Krakowska imprezę Grill w Tyńcu. Majowa sobota była zimna ale nastrój radosny. Przy kiełbaskach i wspólnym śpiewie miło spędzaliśmy czas. Rozgrzał nas swoją harmonią i piosenkami pan Jerzy Knaś zasłużony członek chóru Lutnia. Rozbawił nas występ naszych koleżanek uczestniczek kursu języka angielskiego.
Pan Witold Turdza emerytowany kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przybliżył nam XIX-wieczny Kraków Ambrożego Grabowskiego.
Sezon wycieczkowy przed letnią przerwą wakacyjną zakończyliśmy dwudniową wyprawą do Sandomierza. Zwiedziliśmy urocze stare miasto, popłynęliśmy w krótki rejs po Wiśle i poszliśmy na spacer w Góry Pieprzowe - bardzo stare góry, kiedyś wysokie teraz niewielkie wzgórza w bliskiej okolicy Sandomierza.
W najbliższym czasie, po zakończeniu przerwy wakacyjnej, planujemy we wrześniu 4-dniową wyprawę do Torunia i Bydgoszczy.