Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2014 roku

TP MNK - Podsumowanie II półrocza 2014 roku

Drugie półrocze 2014 roku rozpoczęliśmy bardzo ważnym dla naszego Towarzystwa wydarzeniem - od 2 do 5 lipca zorganizowaliśmy spotkanie z naszymi partnerami z projektu HISA (Interpretacja Dziedzictwa dla Seniorów), w którym bierzemy udział od 2013 roku. Spotkanie zainaugurowaliśmy wieczorem w Sukiennicach, gdzie w Sali Siemiradzkiego uroczyście przywitaliśmy naszych gości z Anglii, Niemiec, Malty i Włoch. Uczestniczyli w nim członkowie Towarzystwa, a uświetnił go koncert zaprzyjaźnionego chóru "Lutnia Krakowska". Nasi partnerzy mogli podziwiać wspaniałe obrazy polskich malarzy, które zapoczątkowały kolekcje Muzeum Narodowego. Głównym punktem wieczoru był wykład koordynatora projektu, którym jest Patrick Lehnes z Niemiec.

W następnych dniach nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć kopalnię soli w Wieliczce, zapoznać się z bardzo interesującą dla nich historią Nowej Huty i zobaczyć część zbiorów prezentowaną w Gmachu Głównym naszego Muzeum. Spotkanie zakończyło się dyskusją nad ostatecznym kształtem poradnika lub „Przewodnika” zawierającego wskazówki dla muzeów lub innych miejsc dziedzictwa dotyczące jak przybliżyć te miejsca seniorom jak ułatwić im dostęp do nich i jak takimi miejscami zainteresować tę grupę wiekową. Szczegółowy opis projektu oraz więcej ilustracji znajduje się na stronie http://www.interpret-europe.net/hisa.html


Po krótkiej przerwie urlopowej udaliśmy się, jak to już jest w naszym zwyczaju, na 5 dniową wycieczkę. W tym roku była to wyprawa w dniach 1-5 września na wybrzeże, do Trójmiasta. Przed wyprawą nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zamieszkaliśmy w akademiku Politechniki Gdańskiej w Gdańsku Wrzeszczu. Przy pięknej słonecznej pogodzie zwiedzaliśmy Gdańsk, Sopot, gdzie zobaczyliśmy wystawę obrazów Iwana Ajwazowskiego i Teodora Axentowicza, odwiedziliśmy też Gdynię. Najważniejszym punktem naszej wycieczki była autokarowa wyprawa na Hel i do latarni morskiej na Rozewiu w dniu 3 września pod przewodnictwem pana Apoloniusza Łysejko, członka Towarzystwa Morskiego i autora książki "Polskie Latarnie Morskie", którymi opiekuje się Towarzystwo. Tego dnia po południu mieliśmy miłe spotkanie z członkami Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Centrum Kultury Morskiej. W ostatnim dniu naszej wycieczki popłynęliśmy na Westerplatte.
Zainteresowanych działalnością tego Towarzystwa odsyłamy na ich stronę internetową, tamże również relacja z naszego wrześniowego spotkania.

Wrzesień zakończyliśmy wycieczką do Opola w dniu 28.IX. Zobaczyliśmy Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie w tym dniu odbywało się święto plonów oraz zwiedziliśmy miasto.
18 października zapoznaliśmy się z zabytkami architektury romańskiej podczas wycieczki do Prandocina, Wysocic i Miechowa.


Nasza działalność to nie tylko wycieczki. W październiku i listopadzie obejrzeliśmy też wystawy, takie jak:

  • "Mars krwawy. Starodruki militarne w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
  • "Mit Galicji" w Międzynarodowym Centrum Kultury
  • "Legiony Polskie 1914–1918" w Gmachu Głównym MNK


10 grudnia odbyliśmy niezwykle ciekawe spotkanie z panią Anną Budzałek przy dziełach sztuki polskiej XX wieku zatytułowane "W poszukiwaniu natchnienia".


Należy też wspomnieć o naszym udziale w trzecim spotkaniu partnerów projektu HISA, które miało miejsce w dniach 4-7 listopada tego roku w Rzymie. Udała się tam silna ekipa w składzie Barbara Bednarska, Barbara Nowakowska, Halina Russek, Danuta Szust, Elżbieta Zakrzewska i Zdzisław Oleniak. Wszystkie te osoby uczestniczą w kursie języka angielskiego w ramach tego projektu. Po kłopotach z wylotem z Krakowa z powodu gęstej mgły ekipa szczęśliwie wylądowała w Rzymie z trzygodzinnym opóźnieniem. W ramach spotkania zwiedziliśmy Koloseum i Forum Romanum z przewodnikiem Amerykaninem od 20 lat mieszkającym w Rzymie oraz Muzeum Watykańskie z przewodnikiem Włoszką oprowadzającą nas w języku angielskim. Po zwiedzaniu ocenialiśmy pracę przewodników i dyskutowaliśmy o ostatecznym kształcie "Przewodnika" , który ma być ostatecznym efektem projektu. W czasie wolnym zwiedzaliśmy Rzym na własną rękę poruszając się metrem i na własnych nogach.

Jak zwykle rok zakończyliśmy spotkaniem opłatkowym uświetnionym kolędami w wykonaniu chóru Lutnia Krakowska .

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję