Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rozmowa z dr. hab. Andrzejem Betlejem, dyrektorem MNK

fot. Jacek Świderski, Mirosław Żak – Pracownia Fotograficzna MNK

Rozmowa z dr. hab. Andrzejem Betlejem, dyrektorem MNK

Najsłynniejsza Dama w Polsce wkrótce zyska nowy dom. Jaki on będzie?
Godzien nie tylko jedynego w Polsce obrazu Leonarda da Vinci. Myśląc o aranżacji Muzeum Książąt Czartoryskich, musieliśmy znaleźć złoty środek pomiędzy wyobrażeniem Pałacu Czartoryskich, jakie zachowaliśmy w pamięci sprzed roku 2010, a nowymi wymogami wystawienniczymi, konserwatorskimi, zasadami dostępności. Stara ekspozycja tworzyła niezapomniany klimat, ale nie pamiętamy już, że osoby niepełnosprawne nie miały szans, by ją poznać. Dziś chcemy stworzyć muzeum kompletne: dostępne, bardzo otwarte, ale nawiązujące do tradycji najstarszej w Polsce kolekcji muzealnej.
Remontu Muzeum Książąt Czartoryskich nie udawało się doprowadzić do końca przez ponad 7 lat.

Dlaczego teraz jest to możliwe?
Kluczowa była tu decyzja Ministra Kultury prof. Piotra Glińskiego o wykupieniu Kolekcji Książąt Czartoryskich od Fundacji ich imienia. Z chwilą, gdy Muzeum Narodowe w Krakowie zostało właścicielem, nie tylko opiekunem zbiorów oraz mieszczących je budynków, możliwe stało się napisanie projektu, który miałby szanse na dofinansowanie ze środków publicznych. Tak się też stało. Dzięki dofinansowaniu z UE realizujemy inwestycję za ponad 43 mln zł. Robimy to w bardzo krótkim czasie – zasadnicze prace potrwają od maja 2018 do grudnia 2019 r. To będzie prezent na gwiazdkę dla wszystkich, którzy są spragnieni kontaktu ze wspaniałą sztuką. A pamiętajmy, że w ostatnim roku działania Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło ponad 350 tys. turystów.

Jakie skarby zobaczymy w odnowionym Muzeum?
Oprócz Damy z gronostajem - mnóstwo najcenniejszych dzieł z polskich zbiorów: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, portrety Jagiellonów Cranacha, zabytki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Zaprezentujemy także dzieła dotąd niepokazywane: mało kto zdaje sobie sprawę, jak bogaty jest gabinet rycin Kolekcji XX Czartoryskich z grafikami i rysunkami najwybitniejszych artystów Europy.

Rozmowę przeprowadziła Marta Bosak - Specjalista ds. PR w MNK
Materiał z wydania świątecznego (Wielkanoc 2018) Tygodnika Powszechnego, wydanie nr 14/2018


Projekt aranżacji Muzeum Książąt Czartoryskich