{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Książąt Czartoryskich. Klasztorek

Muzeum Książąt Czartoryskich. Klasztorek

Klasztorek, czyli co? To część Muzeum Książąt Czartoryskich łącząca Pałac Czartoryskich z Arsenałem dwiema malowniczymi przewiązkami. Nazwa Klasztorek przypomina, że zanim to miejsce stało się własnością Czartoryskich, należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów. Po remoncie i w nowej aranżacji prezentacja w Klasztorku uzupełnia wystawę w Pałacu.
Dawniej to właśnie w Klasztorku znajdowała się główna część wystawionej kolekcji, natomiast aktualnie prezentowane są tu zbiory podzielone na cztery części: „Zbrojownię”, „Dziedzictwo Puław”, „Ciekawości” i „Hotel Lambert”. W sumie znajduje się tam ok. 1800 przedmiotów umieszczonych w pięknych, odrestaurowanych, XIX-wiecznych gablotach.

„Zakończenie remontu konserwatorskiego Klasztorka Muzeum Książąt Czartoryskich i otwarcie w nim wystawy stałej to wydarzenie najwyższej rangi dla polskiego muzealnictwa” – pisze w katalogu do wystawy dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski. – „Po ponad dekadzie zamknięcia cały kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich został udostępniony publiczności jako całość. Tym samym kończymy złożony proces inwestycyjny, którego kolejne etapy wieńczyły otwarcia: Pałacu w 2019 roku, Arsenału w 2021 roku oraz Klasztorka w 2023 roku. Od dziś ponownie stanowią one całość, połączoną wewnętrznymi przejściami, stanowiąc jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych Starego Miasta w Krakowie wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Remont konserwatorski Klasztorka pozwolił nie tylko przywrócić budynkowi jego dawny splendor, zachowując przede wszystkim historyczną architekturę, gabloty muzealne i detale wnętrz, ale również przygotować do prezentacji po raz pierwszy nowe dzieła oraz przestrzenie wystawiennicze.

Warto pamiętać, że to właśnie w Klasztorku rozpoczął się krakowski rozdział historii Muzeum Książąt Czartoryskich i tu wkrótce po przeprowadzce kolekcji z Paryża do Krakowa otwarto pierwszą ekspozycję, prezentującą rzemiosło artystyczne, historyczne memorabilia oraz pamiątki z czasów Izabeli Czartoryskiej, zgromadzone w Puławach. Inaugurowana dziś wystawa nawiązuje do tej puławskiej historii i pokazuje obiekty, które świadczą o ówczesnym romantycznym modelu muzealnictwa, kiedy to szczególną troską otaczano muzealia ze względu na ich wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną i symboliczną”.

Dlatego na wystawie zobaczymy przedmioty wiązane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami – takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska. Ważnym aspektem ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert. W Klasztorku znajdzie się także kolekcja rzemiosła artystycznego, numizmatów i medali oraz Gabinet Rycin, gdzie znajdują się znakomite grafiki, które będziemy prezentować w ramach wystaw czasowych w Pałacu.

„Wystawa łączy dwa wątki: pierwszy uzupełnia narrację historyczną (rozpoczętą w Pałacu) o okres napoleoński oraz czasy powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji; osiąga on kulminację w centralnie usytuowanym XIX-wiecznym „salonie”, gdzie znajdują się fortepian księżnej Marceliny z Radziwiłłów oraz jej osobisty zbiór pamiątek po Fryderyku Chopinie” – dopowiada w tekście w tymże katalogu kuratorka Muzeum Książąt Czartoryskich dr Katarzyna Płonka-Bałus. - „Drugi wątek prezentuje atrakcyjne memorabilia ze zbiorów puławskich, będące swego rodzaju galerią upamiętniającą osobistości trwale zapisane w dziejach i kulturze Europy i świata; tu – obok innych cennych precjozów – znajduje się m.in. krzesło Szekspira. Atrakcją jest nowo otwarty Gabinet Medali oraz tzw. Ciekawości – pomieszczenia, które zachowały charakter dawnego magazynu”.

Do najciekawszych eksponatów w Klasztorki można, obok kilku już wymienionych, zaliczyć obrazy: Św. Anna Samotrzeć – dzieło nieznanego autora wg Albrechta Dürera, Zwiastowanie Marii - nieznanego autora, Portret mężczyzny wg tradycji uważany za portret Wilhelma Tella – autor nieznany, Portret Henryka IV, króla Francji – nieznanego autora, Portret Jeana-Jacques’a Rousseau – autorstwa Monogramisty M.M., Portret księcia Józefa Poniatowskiego – nieznanego malarza wg Józefa Grassiego, Popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego - Klemensa Boryczewskiego, Popiersie Władysława Czartoryskiego – Wiktora Brodzkiego. Zobaczymy tam pamiątki po Napoleonie Bonapartem, Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego. Niejednego gościa Klasztorka urzekną przedmioty używane przez przedstawicieli rodziny Czartoryskich: ubiory, biżuteria, przybory toaletowe czy osobiste, broń oraz medale. Te rzeczy piękne – w zabytkowych wnętrzach i meblach – tworzą czarodziejski klimat tego miejsca.

Więcej informacji na temat remontu Klasztorka znajduje się tutaj: https://mnk.pl/artykul/remont-klasztorka

Cała inwestycja – remont, konserwacja i aranżacja Pałacu, Arsenału i Klasztorka kosztowała ok. 75 mln zł netto.
Pałac:  43 mln zł
Arsenał: 18 mln zł
Klasztorek: 12 mln zł

Miejsce: MNK Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
Czas trwania: od 13 czerwca 2023 roku
Godziny trwania:
Poniedziałek: Nieczynne
Wtorek- Niedziela: 10.00-18.00
Kurator: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Koordynator: Katarzyna Stolarz
Projektant aranżacji: ART FM

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt współfinansowany z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa

Mecenas MNK: PGE Polska Grupa Energetyczna
Partnerzy Strategiczni MNK: PZU, Totalizator Sportowy
Partnerzy promocyjni: Krakowskie Biuro Festiwalowe, AMS
Patroni medialni: Onet, RMF Classic, Twój Styl, Histmag.org, Kraków Culture Karnet, Wyborcza.pl, TVP3 Kraków

Tekst prasowy 
Tekst prasowy