Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Gabloty i tyflografiki w Galerii Sztuki Starożytnej - MNK Arsenał

Lider dostępności: nagroda dla Arsenału i Klasztorka

Gabloty i tyflografiki w Galerii Sztuki Starożytnej - MNK Arsenał

Lider dostępności: nagroda dla Arsenału i Klasztorka

5 czerwca 2024 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się gala konkursu Lider Dostępności. Arsenał i Klasztorek - części kompleksu Muzeum Czartoryskich zostały narodzone w kategorii obiekt zabytkowy, za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku historycznego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Arsenał i Klasztorek Muzeum Czartoryskich otrzymały nagrodę główną w kategorii “obiekt zabytkowy” w ogólnopolskim konkursie Lider Dostępności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Konkurs promuje ideę projektowania uniwersalnego, służącego odbiorcom o zróżnicowanych potrzebach. Celem inicjatywy jest docenianie rozwiązań architektonicznych w projektach przestrzeni użyteczności publicznej, biurowych i handlowych oraz mieszkalnych. Osobną kategorię stanowi adaptacja obiektów zabytkowych, których modernizacja uwzględnia wymagania dostępności i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Jury konkursu doceniło dostępność oddanych w zeszłym roku części ekspozycji w kompleksie Muzeum Czartoryskich: Arsenału oraz Klasztorka, będącego częścią oddziału MNK Muzeum Czartoryskich. Ukończenie adaptacji i otwarcie całego zespołu wystaw w 2023 było zwieńczeniem wieloletniej pracy ogromnego zespołu, prowadzącego inwestycję. Wśród powodów wyróżnienia wskazana została otwartość na nowe rozwiązania i technologie, pozwalające poznawać najcenniejsze zbiory sztuki, w sposób nowoczesny i atrakcyjny, dający poczucie pełnego uczestnictwa w kulturze bez względu na sprawność poznawczą i mobilną. Nagrodę z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polski odebrał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Nagrodę główną ex aequo zdobył Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo–Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze. 
Nagrodzone zespoły architektów

Stworzenie przestrzeni, w której odbiorcy i odbiorczynie mogą czuć się dobrze, jest pracą ogromnych zespołów, angażujących osoby o zróżnicowanych kompetencjach. 

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich: DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka
arch. Agnieszka Latała, arch. Grzegorz Dresler

Projekt aranżacji wystawy „Broń i Barwa” w Arsenale: Anna Wisz

Klasztorek Muzeum Książąt Czartoryskich, projekt aranżacji: ART FM
arch. Magdalena Piwek, arch. Jan Witkowski, arch. Maksymilian Majoch, mgr Mieczyslaw Bielawski

Nagroda jest kontynuacją powodzenia, jakim cieszy się kompleks muzealny przy krakowskich murach miejskich. W 2020 roku Muzeum Książąt Czartoryskich zostało uhonorowane nagrodą główną w kategorii “obiekt zabytkowy”, a MNK otrzymało Grand Prix konkursu za konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
dostępność to otwartość

W działaniach dostępnościowych Muzeum Narodowego w Krakowie uczestniczą osoby i organizacje zrzeszające wszystkich zainteresowanych poznawaniem naszych budynków i zbiorów. Najwięcej o powodzeniu wspólnych działań mogą powiedzieć zrealizowane w MNK filmy: Polskiego Związku Głuchych, czy relacja ze zwiedzania Muzeum Czarotryskich wszystkimi zmysłami z Fundacją Equinum.
Architektura i wnętrza galerii stanowią przestrzeń - bo nie tło! - nieustannych testów tego, w jaki sposób można doświadczać sztukę.