{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Gabloty i tyflografiki w Galerii Sztuki Starożytnej - MNK Arsenał

Lider dostępności: nagroda dla Arsenału i Klasztorka

Gabloty i tyflografiki w Galerii Sztuki Starożytnej - MNK Arsenał

Lider dostępności: nagroda dla Arsenału i Klasztorka

5 czerwca 2024 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się gala konkursu Lider Dostępności. Arsenał i Klasztorek - części kompleksu Muzeum Czartoryskich zostały narodzone w kategorii obiekt zabytkowy, za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku historycznego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Arsenał i Klasztorek Muzeum Czartoryskich otrzymały nagrodę główną w kategorii “obiekt zabytkowy” w ogólnopolskim konkursie Lider Dostępności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Konkurs promuje ideę projektowania uniwersalnego, służącego odbiorcom o zróżnicowanych potrzebach. Celem inicjatywy jest docenianie rozwiązań architektonicznych w projektach przestrzeni użyteczności publicznej, biurowych i handlowych oraz mieszkalnych. Osobną kategorię stanowi adaptacja obiektów zabytkowych, których modernizacja uwzględnia wymagania dostępności i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Jury konkursu doceniło dostępność oddanych w zeszłym roku części ekspozycji w kompleksie Muzeum Czartoryskich: Arsenału oraz Klasztorka, będącego częścią oddziału MNK Muzeum Czartoryskich. Ukończenie adaptacji i otwarcie całego zespołu wystaw w 2023 było zwieńczeniem wieloletniej pracy ogromnego zespołu, prowadzącego inwestycję. Wśród powodów wyróżnienia wskazana została otwartość na nowe rozwiązania i technologie, pozwalające poznawać najcenniejsze zbiory sztuki, w sposób nowoczesny i atrakcyjny, dający poczucie pełnego uczestnictwa w kulturze bez względu na sprawność poznawczą i mobilną. Nagrodę z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polski odebrał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Nagrodę główną ex aequo zdobył Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo–Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze. 
Nagrodzone zespoły architektów

Stworzenie przestrzeni, w której odbiorcy i odbiorczynie mogą czuć się dobrze, jest pracą ogromnych zespołów, angażujących osoby o zróżnicowanych kompetencjach. 

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich: DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka
arch. Agnieszka Latała, arch. Grzegorz Dresler

Projekt aranżacji wystawy „Broń i Barwa” w Arsenale: Anna Wisz

Klasztorek Muzeum Książąt Czartoryskich, projekt aranżacji: ART FM
arch. Magdalena Piwek, arch. Jan Witkowski, arch. Maksymilian Majoch, mgr Mieczyslaw Bielawski

Nagroda jest kontynuacją powodzenia, jakim cieszy się kompleks muzealny przy krakowskich murach miejskich. W 2020 roku Muzeum Książąt Czartoryskich zostało uhonorowane nagrodą główną w kategorii “obiekt zabytkowy”, a MNK otrzymało Grand Prix konkursu za konsekwentne działania na rzecz dostosowywania kolejnych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
dostępność to otwartość

W działaniach dostępnościowych Muzeum Narodowego w Krakowie uczestniczą osoby i organizacje zrzeszające wszystkich zainteresowanych poznawaniem naszych budynków i zbiorów. Najwięcej o powodzeniu wspólnych działań mogą powiedzieć zrealizowane w MNK filmy: Polskiego Związku Głuchych, czy relacja ze zwiedzania Muzeum Czarotryskich wszystkimi zmysłami z Fundacją Equinum.
Architektura i wnętrza galerii stanowią przestrzeń - bo nie tło! - nieustannych testów tego, w jaki sposób można doświadczać sztukę.