Muzeum bardziej dostępne. Co nowego w 2023?
Muzeum Narodowe w Krakowie, jako jedna z 111 instytucji w całej Polsce otrzymało dofinansowanie na realizację projektu zwiększającego dostępność oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przeczytaj, jak rozwija się projekt MUZEUM BARDZIEJ DOSTĘPNE w 2023 roku!
RÓG OBFITOŚCI
Pierwsze trzy miesiące roku to czas obfitości. Blisko 240 uczestników naszych spotkań była efektem elastycznego podejścia do terminów oprowadzań i warsztatów oraz współpracy z organizacjami, które zapraszały do udziału w zajęciach. Były to m.in. małopolski oddział Polskiego Związku Głuchych, Fundacja Szansa dla Niewidomych, małopolski oddział Polskiego Związku Głuchych i Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.
9 stycznia spotkaliśmy się z ponad trzydziestoma twórcami z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych na oprowadzanie kuratorskim i szkicowaniu na wystawie Tamary Łempickiej spotkanie i oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tamary Łempickiej dla niepełnosprawnych twórców z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.
17 stycznia odbyło się oprowadzanie dla osób g/Głuchych po Domu Józefa Mehoffera i kameralne spotkanie przy kawie i ciastku. Opowieści o tym jak wyglądała edukacja osób głuchych i o ewolucji Polskiego Języka Migowego dały nam szansę na zrozumienie różnic pokoleniowych i problemów z komunikacją w tej grupie.
22 stycznia z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zaprosiliśmy widzów, w tym szczególnie osoby z różnymi niepełnosprawnościami do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wyjątkowym doświadczeniem dla osób niewidomych i niedowidzących było oprowadzanie po wystawie połączone ze spotkaniem z grupą rekonstruktorów historycznych w Sukiennicach.
24 stycznia kolejna grupa osób g/Głuchych wzięła udział w oprowadzaniu po Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
W lutym w naszym muzeum królowała Tamara Łempicka. Na życzenie widzów z niepełnosprawnościami 15 i 20 lutego odbyły się kolejne spotkania i oprowadzania kuratorskie po tej unikalnej wystawie Tamary Łempickiej dla osób z niepełnosprawnościami. Drugie spotkanie było dedykowane osobom niewidomym i niedowidzącym.
28 lutego kolejny raz spotkaliśmy się na oprowadzaniu kuratorskim dla osób niewidomych i niedowidzących. Pan Jarosław Bodzek przygotował dla naszych gości nie lada gratkę – możliwość dotykania oryginalnych numizmatów i medali w Pałacu Czapskich. Najstarszy egzemplarz liczył ponad 2000 lat.
Marzec zaczęliśmy uroczystym spotkaniem w kawiarni z gośćmi z Polskiego Związku Głuchych. W oprowadzaniu z przewodnikiem po Pałacu Książąt Czartoryskich wzięło udział ponad 20 osób.
7 marca uczniowie ze szkoły na Grochowej wzięli udział w specjalnym oprowadzaniu po Pawilonie Józefa Czapskiego.
W marcu odbyły się trzy oprowadzania dla osób z niepełnosprawnościami po wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP, Gmach Główny. 8 i 15 marca odwiedziły nas grupy osób niepełnosprawnych intelektualnie, 12 marca gościliśmy osoby g/Głuche.
17 marca blisko trzydziestoosobowa grupa osób niewidomych i niedowidzących wzięła udział w po Muzeum Książąt Czartoryskich.
21 marca zorganizowaliśmy oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - 21 marca po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego a 22 marca po pałacu Książąt Czartoryskich.
Na koniec 29 marca niedosłyszący i niesłyszący uczniowie szkoły z Grochowej wzięli udział w oprowadzaniu dla osób g/Głuchych po wystawie starodruków w Pałacu Czapskich.
CORAZ CIEPLEJ W PROJEKCIE
4 kwietnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną zwiedziły Dom J. Mehoffera.
12 kwietnia goście z Polskiego Związku Głuchych wzięli udział w oprowadzaniu po Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W niedzielę 16 kwietnia osoby z niepełnosprawnością wzroku zwiedziły Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. 18 kwietnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną wzięły udział w oprowadzaniu po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego a 20 kwietnia po wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI w."
21 kwietnia goście z fundacji Szansa dla niewidomych zwiedzili Dom Józefa Mehoffera. 26 kwietnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną zwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich a 28 kwietnia odbyło się zwiedzania Muzeum Stanisława Wyspiańskiego tłumaczone na PJM.
W maju kolejne grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną odwiedziły Dom Józefa Mehoffera i Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. 9 maja dwie grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną zwiedziły Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Dom Józefa Mehoffera.
10 maja, tradycyjnie już w drugą środę miesiąca grupa głuchych seniorów z PZG wybrała się do MNK – tym razem do Gmachu Głównego do Galerii Sztuki Polskiego XX i XXI wieku. Tego samego dnia uczniowie szkoły z Praskiej zwiedzili Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Dzień później zorganizowaliśmy oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną po wystawie Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI w.
11 maja zorganizowaliśmy oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną po wystawie "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI w." w Kamienicy Szołayskich. 17 maja zorganizowaliśmy kolejne oprowadzanie po Domu Mehoffera dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
GORĄCZKA NOCY MUZEÓW I FINAŁ PROJEKTU
19 maja w Noc Muzeów postaraliśmy się dostosować do różnych potrzeb widzów. Bogaty program w wielu oddziałach zobowiązywał do pełnej mobilizacji. Zdecydowaliśmy się na dwukrotne wyświetlenie wyjątkowego filmu pt. ,,Po drugiej stronie dnia " wg. scenariusza i w reżyserii Macieja Sikorskiego. Jedna w projekcji była tłumaczona na Polski Język Migowy. Dzięki temu odnotowaliśmy wysoką frekwencję osób głuchych w trakcie Nocy Muzeów. Poza projekcją zorganizowaliśmy 2 oprowadzania z tłumaczeniem w PJM.
W filmie grali aktorzy TEATRU EXIT, działającego w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych przy Stowarzyszeniu KLIKA. Fabularyzowany film, oparty jest na zapiskach pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Kobierzynie, przechowywanych w archiwum Szpitala. Wartością filmu są nie tylko poruszające i szczere teksty pensjonariuszy, którzy przed atakiem choroby prowadzili normalne życie i niespodziewanie znaleźli się po drugiej stronie szpitalnych krat, ale także niezwykle wysoki poziom artystyczny filmu i gra niepełnosprawnych aktorów. Po projekcji zaprosiliśmy widzów, twórców i do dyskusji nt. filmu i tematów w nim poruszonych.
30 maja w Gmachu Głównym odwiedzili nas goście z niepełnosprawnością ruchową, zwiedzający wystawy stałe. 31 maja goście z Fundacji Szansa dla niewidomych zwiedzali Pałac Biskupa Erazma Ciołka korzystając z oprowadzania i przewodników w alfabecie Braille’a.
6 czerwca niedosłysząca młodzież ze szkoły na Grochowej wzięła udział w oprowadzaniu w Domu Jana Matejki a grupa osób niewidomych miała możliwość poznać dotykowo kolejne wyjątkowe numizmaty i wysłuchać opowieści Pana Jarosława Bodzka w Pałacu Czapskich.
13 czerwca przyjechali do nas z Kielc goście z Fundacji Życie bez barier i zwiedzili Galerię Sztuki Polskiej XX i XXI wieku zaprezentowaną przez Panią kustosz Annę Budzałek. 14 czerwca ostatnie oprowadzanie w ramach projektu zorganizowaliśmy w Muzeum Wyspiańskiego dla naszych niezawodnych gości z PZG.
ZAKUPY, PROJEKTY I UDOGODNIENIA
Przygotowaliśmy nawigację dźwiękową dla osób niewidomych między oddziałami Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzięki aplikacji Your Way i znacznikom zakupionym od firmy Altix Sekcja Dostępności wraz z grupą niewidomych konsultantów uzgodniła miejsca montażu i treści do wgrania do aplikacji.
Po wielu konsultacjach z widzami o różnych potrzebach a zwłaszcza z osobami niewidomymi postanowiliśmy zrezygnować z planowanych wstępnie udźwiękowionych tyflomap na rzecz udźwiękowionych tyflografik informacyjnych, przedstawiających zdjęcia siedmiu wybranych budynków oddziałów MNK z opisem audiodeskrypcyjnym nawigacji po budynku, wystaw stałych oraz historii zabytku. Dobra jakość kolorowego wydruku 3D pozwoliła na dostosowanie urządzeń do potrzeb innych widzów. Krótki opis przestrzeni oddziałów i historii budynków jest dostępny w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Prototypy urządzeń zdobyły także uznanie naszych konsultantów ze spektrum autyzmu i z zespołem Downa. Urządzenia dostosowała i wykonała firma B&B.
Po opracowaniu i przyjęciu nowej identyfikacji wizualnej MNK wykonaliśmy nowy system oznakowania wewnętrznego w Gmachu Głównym zaprojektowany przez firmę Podpunkt a wykonany przez Mediaboards.
W Arsenale Muzeum Czartoryskich zamontowaliśmy guzy i pasów prowadzące, stanowiące oznakowanie dla osób niewidomych, dostarczone przez firmę Pana Andrzeja Ossowskiego.
Zakupiliśmy od firmy Ambient przenośną pętlę indukcyjną, co daje możliwość poprawy dostępności dla osób niedosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych z aktywną cewką indukcyjną na wydarzeniach i spotkaniach odbywających się w różnych przestrzeniach MNK, także poza budynkami.
Wyremontowaliśmy łazienkę dostępną w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Potrzebne materiały i wyposażenie zakupiliśmy ze środków projektu a remont wykonali pracownicy Działu Technicznego MNK.
Doposażenie łazienki w Sukiennicach - wykonano nową zabudowę umywalki w łazience w Sukiennicach, umożliwiając dostęp osobom na wózku elektrycznym.
Poprawiliśmy dostępność cyfrową strony www.mnk.pl i www.zbiory.mnk.pl. Prace informatyczne wykonały firmy Openform i Mobilems.
Przygotowaliśmy 30 tyflografik do 10 oddziałów MNK. Są dostępne na życzenie widzów z niepełnosprawnością wzroku w oddziałach MNK.
Przygotowaliśmy 12 audiodeskrypcji i 12 filmów w Polskim Języku Migowym o oddziałach MNK, dostępnych w deklaracji dostępności na stronie mnk.pl https://mnk.pl/deklaracja-dostepnosci
Przeprowadziliśmy szkolenia dla pracowników MNK, z możliwie szeroko rozumianej dostępności instytucji i zbiorów dla osób o różnych potrzebach, w tym z podstaw Polskiego Języka Migowego, praktyczne warsztaty z zakresu ewakuacji osób o specjalnych potrzebach, z dostępności cyfrowej muzeum i biblioteki naukowej dla osób z niepełnosprawnością wzroku i wiele innych.
Frekwencja na wydarzeniach realizowanych w ramach projektu wyniosła 683 osób.
NASI GOŚCIE I KONSULTANCI
W trakcie projektu Sekcja Dostępności MNK współpracowała i nadal współpracuje z wieloma konsultantami z niepełnosprawnością wzroku i słuchu i in., testując i doskonaląc planowane i realizowane rozwiązania.
W tym szczególnie intensywna była współpraca z fundacją Szansa dla Niewidomych, małopolskim oddziałem Polskiego Związku Głuchych, fundacją Pełni Kultury, Zespołem Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym dla Niesłyszących w Krakowie, Fundacją Szkoła bez barier, Stowarzyszeniem „Tęcza” oraz założona przez Stowarzyszenie firmą Społeczna 21, Fundacją Szkoła bez barier, Spółdzielnią Socjalną Klika, Warsztatami Terapii Zajęciowej „Klika”, Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, Sekcją Socjologii Niepełnosprawności PTS.
o tym co zrobiliśmy w projekcie w 2022 roku przeczytasz TUTAJ
Zespół realizujący projekt i współpracownicy
Iwona Parzyńska - kierownik projektu, pełnomocniczka ds. osób z niepełnosprawnościami w MNK, Monika Tworzydło – specjalistka ds. dostępności w MNK, autorka tyflografik, Beata Cichy - specjalistka ds. dostępności w MNK, Katarzyna Szczygieł - adiunkt w Dziale Edukacji MNK, Paulina Pawliszyn-Piska - kierownik Sekcji ds. Planowania i Sprawozdawczości, Anna Sokulska – przewodniczka, edukatorka, organizatorka wydarzeń, Jakub Studziński – współorganizator wydarzeń dla osób g/Głuchych, tłumacz PJM, przewodnik, Paulina Gajoch - współorganizatorka wydarzeń dla osób niewidomych, Współpracujący edukatorzy i przewodnicy - Agata Klejzerowicz, Agata Kokoryn, Joanna Makowska, Tomasz Kida.
Projektantki- Paulina Zwolak - Nowak, Sylwia Siudak - Bielecka
Asystenci osób z niepełnosprawnościami – Klaudia Czekaj, Marcelina Kocoń, Jakub Borodziuk, Współpracownicy i stażyści – Beniamin Moran, Sara Kieblesz, Paulina Olszewska, Sebastian Tobijański, Piotr Ignaciak, Szymon Wójcik, Oliwia Serafin, Michał Kocjan, Alicja Rzehak, Mikołaj Odrowąż – Sypniewski, Klaudia Stawowiak.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach misji opisanej w dokumencie „Muzeum, ludzie, przyszłość”, który określa sposób, w jaki zespół MNK zamierza wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju w poszczególnych obszarach działalności. Jednym z jej filarów jest dostępność. Pragniemy tworzyć Muzeum otwarte dla jak najszerszej grupy odbiorców, z uwzględnieniem osób z różnymi potrzebami. Naszym celem jest ułatwienie odbiorcom kontaktu z kolekcją Muzeum, redukowanie barier technicznych i komunikacyjnych. Chcemy przyjmować zwiedzających i partnerów zgodnie z najwyższymi standardami. Poprzez różnorodne działania zamierzamy przekazywać swoją wiedzę wszystkim zainteresowanym i w kontakcie z odbiorcami uczyć się zrozumienia oraz otwartości na potrzeby innych. Więcej informacji: https://mnk.pl/muzeum-odpowiedzialne
Kontakt w sprawach związanych z realizacją projektu: dostepnosc@mnk.pl
Projekt pn. „Kultura bez barier” realizowany jest w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Wartość grantu: 197 469,99 PLN
Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
Więcej o projekcie: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/informacje-o-projekcie/
Kontakt: dostepnosc@mnk.pl
Kierownik projektu: Iwona Parzyńska, iparzynska@mnk.pl, 609 430 129