Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Żona artysty na wakacjach

Żona artysty na wakacjach

Józef Mehoffer, Portret żony (Na letnim mieszkaniu), 1904, wł. MNK

Żona artysty na wakacjach

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
04.06.2016
sobota
12:00
bilety
Jadwiga Mehofferowa na wakacjach w Zakopanem w roku 1904. Wokół Józefa Mehoffera portretu żony "Na letnim mieszkaniu".
W czasie letniego pobytu w Zakopanem w roku 1904 Józef Mehoffer sportretował żonę na tle wnętrza drewnianej, gustownie urządzonej willi, wynajętej przez artystę na czas wakacji.

Jadwiga Mehofferowa zatrzymała się w pogodnym zamyśleniu pośrodku pokoju; w dłoni trzyma zerwaną podczas spaceru gałązkę kosodrzewiny. Smukłość jej sylwetki akcentuje elegancki, fin de siècle’owy strój o dużych walorach dekoracyjnych. Na drugim planie, w pokoju jadalnym, dostrzegamy małego synka Mehofferów, Zbigniewa.

Meble i akcesoria wypełniające wnętrze nadają mu klimat ciepła i intymności. Ich dobór był starannie przemyślany – z listów artysty pisanych w tym czasie do żony, dowiadujemy się np., iż fisharmonię, przedstawioną niemal w centrum kompozycji, jak i nuty, artysta przesyłał żonie na czas wakacji specjalnie z Krakowa. Listy te, podobnie jak i sama kompozycja "Na letnim mieszkaniu" to niejako wycinek ówczesnej, bez wątpienia szczęśliwej, codzienności Jadwigi i Józefa Mehofferów.

Wstęp w cenie biletu do oddziału. 

Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, kustosz MNK 

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję