Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

W poszukiwaniu arcydzieł

Jacek Malczewski, Portret Feliksa Jasieńskiego z teką, 1903

W poszukiwaniu arcydzieł

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
04.06.2016
sobota
10:30
bilety
W trakcie spaceru spojrzymy na Kraków oczyma młodopolskiego kolekcjonera sztuki Feliksa Jasieńskiego.

Spróbujemy się dowiedzieć, gdzie Feliks Jasieński mógł wynajdywać największe arcydzieła do swojej kolekcji. Czy poszukiwał w antykwariatach, w salonach sztuki, a może w pracowniach artystów? 

Jasieński swoje zbiory tworzył, kupując dzieła, ale również poprzez bezpośredni kontakt z ulubionymi artystami. Po drodze spotkamy plejadę artystów Młodej Polski: Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i wielu innych ludzi pędzla oraz pióra. Odwiedzimy zarówno pracownie, kawiarnie, marszandów, jak i właścicieli słynnych krakowskich salonów. Chociaż będziemy się poruszać po terenie Starego Miasta, nie zabraknie mało znanych i zapomnianych dzisiaj miejsc. Spacer będzie stanowił uzupełnienie cyklu młodopolskich wędrówek po Krakowie przygotowanych do wystawy kolekcji Feliksa Jasieńskiego "Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne".

Prowadzenie: Filip Skowron - polonista i etnolog. Doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wieloletni współpracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. Miłośnik muzeów i Młodej Polski.

Czas trwania: ok 3,5 godz
Wstęp: 10 zł
Zbiórka przed Kamienicą Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl, tel. +48 12 433 55 444 (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 - 15.00)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję