Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wizyta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Muzeum Książąt Czartoryskich

Wizyta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Muzeum Książąt Czartoryskich

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
18.04.2021
niedziela
W niedzielę 18 kwietnia – w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków – Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa i Sportu prof. Piotr Gliński odwiedził Muzeum Narodowe w Krakowie. Podczas briefingu na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich chwalił inwestycje obecnie realizowane oraz już przygotowywane przez MNK.

- Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest tutaj obecny dlatego, że cały czas pracujemy z Panem Dyrektorem i z zespołem Muzeum Narodowego w Krakowie nad rozwojem muzeum: jest kilka obecnie realizowanych projektów oraz takich, o które walczymy – mówił podczas spotkania z mediami prof. Piotr Gliński. - Jeżeli chodzi o nieruchomości zakupione wraz z kolekcją Czartoryskich, czyli Pałac Czartoryskich, Arsenał, Klasztorek, to dobrą wiadomością jest, że właśnie wchodzimy w finał przygotowań do wielkiego remontu Klasztorka, który łączy pięknie odrestaurowany Pałac Czartoryskich i Arsenał. Klasztorek, będący zabytkiem o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, wzbogaci możliwości ekspozycyjne muzeum. Będzie gotowy wiosną 2023 roku. Drugim ważnym miejscem jest praktycznie gotowa ekspozycja sztuki starożytnej w Arsenale. Czegoś takiego państwo jeszcze nie widzieli i już teraz wszystkich tam zapraszamMam nadzieję, że najszybciej, jak będzie to możliwe, po osłabieniu pandemii, nastąpi otwarcie instytucji kultury i muzeów. Ekspozycja sztuki starożytnej jest naprawdę bardzo ciekawa. Udało nam się zakupić cenną kolekcję sztuki antycznej Potockich z Krzeszowic, która również jest tam prezentowana – i to naprawdę robi wrażenie.

– Kolekcja Potockich to zespół 150 dzieł sztuki antycznej związanych z kolekcjonowaniem dzieł greckich i rzymskich przez rodzinę Potockich – mówił Dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski. - Jest wśród nich również słynny posąg Merkurego autorstwa XIX-wiecznego artysty Thorvaldsena. To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich.

Trzon wystawy w Arsenale stanowi zbiór starożytności pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Zespół obiektów Artura Potockiego, zakupiony od spadkobierców pod koniec ubiegłego roku, stanowi istotne uzupełnienie tego zbioru. Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 roku w Rzymie, były przechowywane w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 roku, zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję, sprowadziła ją do Krakowa. Wówczas część tego zbioru obejmującego 230 zabytków – w tym około 150 dzieł sztuki antycznej oraz malarstwo i rzemiosło – znalazła schronienie w Muzeum Książąt Czartoryskich, a później jako depozyt przeszła w 1950 roku pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. W skali polskich zbiorów muzealnych zabytki te stanowią unikatowy zespół o wyjątkowym znaczeniu jakościowym, merytorycznym i kolekcjonerskim.

Łącznie na wystawie w Arsenale prezentowanych jest 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

Posąg boga rzeki, Cesarstwo Rzymskie, 2 połowa II w., fot. Pracownia MNK

– Muzeum Narodowe w Krakowie od pewnego czasu przechodzi wielkie, pozytywne zmiany – stwierdził prof. Piotr Gliński. – Potwierdzam decyzję o utworzeniu w Kamienicy Szołayskich muzeum designu i architektury, dopóki nie będzie gotowa Cracovia. Jak wiecie, największą inwestycją przygotowywaną obecnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie jest wielkie muzeum interakcyjne w dawnym hotelu Cracovia, bardzo nowoczesne, z wieloma działaniami innowacyjnymi. Będzie ono poświęcone architekturze i designowi, ale także nowoczesnym technologiom czy edukacji. Inwestycja ta jest wpisana jako jedno z czterech zadań w obszarze kultury do Krajowego Planu Odbudowy. W tej chwili prowadzimy bardzo intensywne rozmowy z Brukselą dotyczące zaakceptowania naszej oferty.

Innym tematem rozmów Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Dyrekcją MNK jest stworzenie w Krakowie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Jak państwo wiecie, były plany budowy oddzielnego gmachu dla takiego muzeum. Po przeanalizowaniu sytuacji i możliwości inwestycyjnych oraz priorytetów uważam, że najlepszym rozwiązaniem w celu jak najszybszego udostępnienia publiczności dzieł tego artysty jest pomysł dyrekcji MNK, by prezentować je w już istniejącym odrębnym budynku. Ministerstwo Kultury jako organizator Muzeum Narodowego w Krakowie akceptuje i wspiera to rozwiązanie.

 

Obecnie trwają prace nad aranżacją dawnego Spichlerza przy ul. Sikorskiego 8 na Muzeum Stanisława WyspiańskiegoMNK planuje udostępnienie go publiczności w listopadzie tego roku.

 

Oprac. KB

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję