Wizyta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Muzeum Książąt Czartoryskich
- Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest tutaj obecny dlatego, że cały czas pracujemy z Panem Dyrektorem i z zespołem Muzeum Narodowego w Krakowie nad rozwojem muzeum: jest kilka obecnie realizowanych projektów oraz takich, o które walczymy – mówił podczas spotkania z mediami prof. Piotr Gliński. - Jeżeli chodzi o nieruchomości zakupione wraz z kolekcją Czartoryskich, czyli Pałac Czartoryskich, Arsenał, Klasztorek, to dobrą wiadomością jest, że właśnie wchodzimy w finał przygotowań do wielkiego remontu Klasztorka, który łączy pięknie odrestaurowany Pałac Czartoryskich i Arsenał. Klasztorek, będący zabytkiem o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, wzbogaci możliwości ekspozycyjne muzeum. Będzie gotowy wiosną 2023 roku. Drugim ważnym miejscem jest praktycznie gotowa ekspozycja sztuki starożytnej w Arsenale. Czegoś takiego państwo jeszcze nie widzieli i już teraz wszystkich tam zapraszam. Mam nadzieję, że najszybciej, jak będzie to możliwe, po osłabieniu pandemii, nastąpi otwarcie instytucji kultury i muzeów. Ekspozycja sztuki starożytnej jest naprawdę bardzo ciekawa. Udało nam się zakupić cenną kolekcję sztuki antycznej Potockich z Krzeszowic, która również jest tam prezentowana – i to naprawdę robi wrażenie.
– Kolekcja Potockich to zespół 150 dzieł sztuki antycznej związanych z kolekcjonowaniem dzieł greckich i rzymskich przez rodzinę Potockich – mówił Dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski. - Jest wśród nich również słynny posąg Merkurego autorstwa XIX-wiecznego artysty Thorvaldsena. To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich.
Trzon wystawy w Arsenale stanowi zbiór starożytności pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku. Zespół obiektów Artura Potockiego, zakupiony od spadkobierców pod koniec ubiegłego roku, stanowi istotne uzupełnienie tego zbioru. Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 roku w Rzymie, były przechowywane w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 roku, zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję, sprowadziła ją do Krakowa. Wówczas część tego zbioru obejmującego 230 zabytków – w tym około 150 dzieł sztuki antycznej oraz malarstwo i rzemiosło – znalazła schronienie w Muzeum Książąt Czartoryskich, a później jako depozyt przeszła w 1950 roku pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. W skali polskich zbiorów muzealnych zabytki te stanowią unikatowy zespół o wyjątkowym znaczeniu jakościowym, merytorycznym i kolekcjonerskim.
Łącznie na wystawie w Arsenale prezentowanych jest 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.
– Muzeum Narodowe w Krakowie od pewnego czasu przechodzi wielkie, pozytywne zmiany – stwierdził prof. Piotr Gliński. – Potwierdzam decyzję o utworzeniu w Kamienicy Szołayskich muzeum designu i architektury, dopóki nie będzie gotowa Cracovia. Jak wiecie, największą inwestycją przygotowywaną obecnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie jest wielkie muzeum interakcyjne w dawnym hotelu Cracovia, bardzo nowoczesne, z wieloma działaniami innowacyjnymi. Będzie ono poświęcone architekturze i designowi, ale także nowoczesnym technologiom czy edukacji. Inwestycja ta jest wpisana jako jedno z czterech zadań w obszarze kultury do Krajowego Planu Odbudowy. W tej chwili prowadzimy bardzo intensywne rozmowy z Brukselą dotyczące zaakceptowania naszej oferty.
Innym tematem rozmów Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Dyrekcją MNK jest stworzenie w Krakowie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Jak państwo wiecie, były plany budowy oddzielnego gmachu dla takiego muzeum. Po przeanalizowaniu sytuacji i możliwości inwestycyjnych oraz priorytetów uważam, że najlepszym rozwiązaniem w celu jak najszybszego udostępnienia publiczności dzieł tego artysty jest pomysł dyrekcji MNK, by prezentować je w już istniejącym odrębnym budynku. Ministerstwo Kultury jako organizator Muzeum Narodowego w Krakowie akceptuje i wspiera to rozwiązanie.
Obecnie trwają prace nad aranżacją dawnego Spichlerza przy ul. Sikorskiego 8 na Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. MNK planuje udostępnienie go publiczności w listopadzie tego roku.
Oprac. KB