Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WEEKEND W KAMIENICY SZOŁAYSKICH

WEEKEND W KAMIENICY SZOŁAYSKICH

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
12-14.08.2022
piątek-niedziela
12-14 sierpnia 2022 / dziedziniec Kamienicy Szołayskich, pl. Szczepański 9 oraz Pawilon Józefa Czapskiego [Pawilon Kina Letniego]

12.08.2022 - PIĄTEK
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

Warsztaty dla dzieci z cyklu Wakacje w muzeum
godz. 10.15 - 11.45
Na zły nastrój – dobre meble

  • Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–10 lat
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 15 zł od dziecka. Sprzedaż biletów od: 20.06.2022
  • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
  • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • W wypadku nieobecności nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie
  • Na każde pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl
  • Regulamin rezerwacji w MNK
  • Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w MNK

Prowadzenie:

Blanka Dudek-Waszuta – artystka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk

Pięknych w Krakowie oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. W 2019 roku obroniła doktorat na tej uczelni. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach. Kiedy była mała, nie wyobrażała sobie, że ziemia jest zaledwie małą cząstką wielkiej nieskończonej przestrzeni.


Warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda
- cykl warsztatów we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody.
godz. 15:00 - 16.30 -  I grupa
godz. 17.00 - 18.30 -  II grupa
miejsce: Kamienica Szołayskich, sala multimedialna

UTKAĆ/WYPLEŚĆ/WYBUDOWAĆ czyli o zdolności zwierząt do tworzenia zaskakujących form i faktur. Warsztaty będą podejmować temat „designu” tworzonego przez zwierzęta (sieci, gniazda i różnego typu konstrukcje) i ludzi. Spotkania składają się z części teoretycznej oraz warsztatów.

Odbiorcy: dzieci z rodzicami, młodzież, dorośli

Udział: bezpłatny, konieczna rezerwacja Centrum Informacji i Rezerwacji MNK:  rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)

Prowadzenie:

Katarzyna Chrząścik – biolożka i entuzjastka przyrody. Obecnie specjalistka ds. rozwoju badań naukowych w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki. Interesuje się głównie powiązaniami między organizmami, ewolucją behawioru i ochroną przyrody. W wolnym czasie chodzi po górach, fotografuje i rysuje.

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem

13.08.2022 - SOBOTA

Zajęcia ruchowo-relaksacyjne na dziedzińcu Kamienicy Szołayskich
godz. 10.00 - 11.30
miejsce: Kamienica Szołayskich, dziedziniec

Spotkania koncentrują się wokół tematu relacji natury ze sztuką. Każdy warsztat będzie w inny sposób zapraszać osoby uczestniczące do eksplorowania przestrzeni ogrodów oraz twórczego przetwarzania tego doświadczenia z pomocą proponowanych narzędzi.

Wśród zaplanowanych działań są praktyki uważności, podążanie za zmysłową percepcją, ruch intuicyjny, kreowanie nowych form współistnienia ze sobą elementów przestrzeni. To wyjątkowa szansa na budowanie prywatnej relacji z każdym miejscem.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Zofia Noworól-Ostrowska – nauczycielka jogi klasycznej i szeroko rozumianego ruchu. Prowadzi zajęcia jogi, improwizacji tańca oraz eksperymentalne działania ruchowe i praktyki zmysłowe. W pracy kieruje się przekonaniem, że wszyscy potrafimy w sobie właściwy sposób doświadczać i przetwarzać rzeczywistość, czerpiąc z tego radość i poczucie łączności ze światem. Wierzy, że przyjemność i zabawa to kluczowe ścieżki odkrywania swojego potencjału.

Warsztaty batiku: Jasny punkt w ciemności
godz. 11:30-14:30
miejsce: Kamienica Szołayskich, sala multimedialna

Wystawa „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” zainspiruje nas do odkrycia niezwykłych właściwości barwnych tkanin. W czasie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w technice malowania woskiem na tkaninie. Pod okiem artystki - edukatorki wykonamy prosty wzór batikowy na fragmencie tkaniny według własnego, autorskiego pomysłu. Stworzony batik będzie mógł być później ozdobą torby, poduszki, ubrania lub oprawiony w ramę.

Informacje praktyczne:

Chcąc działać ekologicznie, zachęcamy Państwa do przyniesienia własnych tkanin, najlepiej cienkich, wykonanych z naturalnych włókien (np. bawełna, len). Wykorzystajmy to, co mamy w domu.
- Zachęcamy również do przyniesienia motywów (w formie wydruków, fotografii, szkiców), które chcą Państwo namalować na swoim batiku.
- Najlepiej zaopatrzyć się w strój roboczy, gdyż będziemy pracować z barwnikami i gorącym woskiem. 
- Zapewniamy wszystkie niezbędne narzędzia, wosk i barwniki potrzebny do wykonania batiku.

 Odbiorcy: dorośli, młodzież
Udział: 20 zł, bilet do kupienia w kasie i przez internet

Prowadzenie:

Joanna Makowska - absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W swojej pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, instalacją, tkaniną. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa realizuje projekt nawiązujących do tradycji batiku. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, między innymi z Muzeum Narodowym w Krakowie, Pracownią i Muzeum Witrażu S.G. Żeleński, Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Maltańskim Centrum Pomocy Dzieciom i Teatrem Groteska.

 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Dom Odziany. Dostrajanie sezonowej wyobraźni”
godz. 14:00
miejsce: Kamienica Szołayskich, wystawa (parter)
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po niewielkiej, ale niezwykłej wystawie „Dom odziany. Dostrajanie sezonowej wyobraźni” 

Odbiory: dorośli i młodzież
Udział: w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie:

Aleksandra Kędziorek - historyczka sztuki i architektury, kuratorka i redaktorka. Autorka wystaw na temat architektury i dizajnu, m.in. „The Clothed Home: Tuning In to the Seasonal Imagination" (London Design Biennale, 2020), „Oskar Hansen. Forma Otwarta", „Desk in Exile: A Bauhaus Object Traversing Different Modernities" (Bauhaus Stiftung Dessau, 2016). Była kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013–2017). Współredaktorka książek „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (z Katarzyną Uchowicz i Mają Wirkus, 2019) i „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics" (z Łukaszem Rondudą, 2014). Stypendystka Programu „Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Obecnie związana z Muzeum Warszawy.

Wykład: Jak kolekcjonować sztukę?
godz. 16.00 - 17.00
miejsce: Kamienica Szołayskich, sala multimedialna

 Prowadząca przybliży najważniejsze informacje dotyczące kolekcjonowania sztuki, zarówno z perspektywy indywidualnych osób, jak i firm, instytucji i korporacji. Odpowie na pytania, gdzie szukać wartościowych dzieł, jak je wybierać i w jaki sposób je kolekcjonować. Ponadto wykład będzie też poruszał kwestie związane ze wspieraniem młodych artystów i odpowiedzialności biznesu (CSR)

Odbiory: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Agata Plater-Zyberk — ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną. Zajmuje się badaniami z zakresu historii sztuki i sztuki współczesnej, rynku sztuki i kultury wizualnej. Pracuje przy projektach związanych ze sztuką współczesną. Stażystka w Fundacji Sztuki Polskiej ING (2019). Współkuratorka wystawy „Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol, marynarzy. Nieopowiedziane historie studentek ASP w Warszawie 1918–1939” w galerii lokal_30 (2021). Od 2018 pracuje w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego „Królikarnia”. Jej praca dyplomowa „Nowy mecenas – nowy kolekcjoner? Korporacyjne kolekcje sztuki w Polsce. Studium przypadków” została pokazana na wystawie Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2019).

 

Koncert zespołu Wolka
godz. 18.30 - koncert odwołany

WYDARZENIA W MUZEUM CZAPSKICH 
Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Oprowadzanie po ekspozycji stałej Pawilonu Józefa Czapskiego

godz. 19.30 - 20.30
Odbiory: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie: Agnieszka Kosińska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisarka, edytorka, bibliografka. W latach 1996–2004 osobista sekretarka i współpracowniczka Czesława Miłosza. Współautorka wystawy Czesław Miłosz. 1911–2004. Życie i dzieło (Kraków–Lipsk, 2005). Najgłośniejsza jej książka to Miłosz w Krakowie (Wydawnictwo Znak, Kraków 2015). Od października 2017 roku kierownik Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pawilon Kina letniego
godz. 20.30
Pokaz filmu: Duch śniegów, reż. Vincent Munier, Marie Amiguet, 92 min.

Wielu rusza w podróż do Tybetu tylko po to, by zdobyć najwyższe górskie szczyty. Niewielu dostrzega, że te pozorne pustkowia kryją największe skarby dzikiej natury, które przez większość czasu pozostają poza zasięgiem ludzkiego wzroku. To magiczne miejsce, choć wydaje się niezamieszkane, tak naprawdę tętni życiem, a jego mieszkańcy nie spuszczają oczu z tych, którzy niespodziewanie odwiedzają ich królestwo. Królestwo, którego największych tajemnic strzeże prawdziwa bogini – majestatyczna i nieuchwytna pantera śnieżna. Ci, którym wystarczy pokory, cierpliwości i odwagi mają szansę zarówno na spotkanie z nią, jak i odkrycie najbardziej kojącego miejsca na ziemi.

 

14.08.2022 - NIEDZIELA
Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9

Warsztaty z Urban sketching
godz. 11.00 - 14.00
Miejsce: Kamienica Szołayskich, sala multimedialna

Urban sketching to tworzenie szybkich szkiców w plenerze. Ludzie na całym świecie spotykają się aby wspólnie szkicować. Zasada jest tylko jedna: szkic musi powstać na miejscu. Taki rysunek, nawet jeśli niedoskonały, jest zapisem chwili, świetną pamiątką z wakacji i alternatywą dla zdjęć. Wszystko inne: wybór techniki, tematu i stylu - zależą już od szkicującego. Nie trzeba być uzdolnionym plastycznie i umieć rysować. Najważniejsze, aby z uważnością podejść do otaczającego nas świata i wspólnie cieszyć się rysowaniem.

Podczas warsztatów poznamy podstawowe techniki i narzędzia, które można wykorzystywać podczas miejskiego szkicowania a także wyjdziemy w plener, żeby wspólnie spróbować sił w urban sketchingu.

Zapraszamy dorosłych i młodzież!
Udział: 20 zł, bilety do kupienia na stronie internetowej MNK i w kasie Kamienicy Szołayskich

Prowadzenie:

Helena Postawka-Lech - historyczka sztuki, edukatorka, badaczka architektury. W polu jej zainteresowań leżą architektura modernistyczna, muzealnictwo i edukacja muzealna. Regularnie pracuje z różnymi instytucjami kultury, m.in. z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, dla którego przygotowywała ścieżkę edukacyjną na temat architektury międzywojennej w Krynicy oraz prezentację „Małopolska modernistyczna” w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski. Autorka publikacji dla dzieci i młodzieży, w tym “ABC Fotografii” (MCK, 2010) oraz “Architektura dwudziestolecia” (NCK,2021). Od kwietnia 2022 roku pracuje jako adiunkt w Dziale Edukacji MNK.

Zapalona urban sketcherka i birdwatcherka.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję