Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Koncerty w Atmie

W świecie muzyki i wartości Karola Szymanowskiego

fot. Karol Kowalik, Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: Koncerty w Atmie
W świecie muzyki i wartości Karola Szymanowskiego

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
10.05.2016
wtorek
16:00
wstęp wolny
10  maja 2016 roku w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" - zakopiańskim domu kompozytora - odbyła się uroczystość wręczenia nagród Fundacji im. Karola Szymanowskiego. Wydarzenie uświetnił koncert fortepianowy Marioli Cieniawy.

Laureatami tegorocznej edycji zostali Mariusz Kwiecień - za stworzenie niedoścignionej interpretacji Króla Rogera i propagowanie opery Karola Szymanowskiego na największych estradach świata oraz Alistair Wightman - za publikacje poświęcone Karolowi Szymanowskiemu przybliżające anglojęzycznemu czytelnikowi fundamentalną i integralną wiedzę o twórczości muzycznej i literackiej Karola Szymanowskiego.

 Laureaci otrzymali po 2,5 tys. euro.

Jak wyjaśnił prezes Fundacji im. Szymanowskiego, a zarazem jeden ze spadkobierców kompozytora Witold Juchniewicz, po 20 latach funkcjonowania fundacja kończy swoją działalność z powodu wygaśnięcia praw autorskich, a ta nagroda jest już ostatnią.

- To jest fundacja rodzinna, spadkobierców Szymanowskiego. Nagrody były fundowane z tantiem za wykonywanie dzieł kompozytora, które otrzymywaliśmy jako spadkobiercy - powiedział Juchniewicz. Dodał jednak, że nie wyklucza wznowienia działalności fundacji.

Kapituła nagrodziła Wightmana za publikacje przybliżające anglojęzycznemu czytelnikowi "fundamentalną i integralną wiedzę" o twórczości muzycznej i literackiej polskiego kompozytora.

Alistair Wightman muzykolog, kompozytor, pianista i pedagog jest absolwentem uniwersytetów w Oxfordzie i Yorku. Tytuł doktorski otrzymał za pracę poświęconą Karolowi Szymanowskiemu. Prowadził badania nad polską muzyką XX w., a w szczególności interesował się twórczością Szymanowskiego. Zasługą Wightmana jest m.in. przełożenie na język angielski i wydanie tomu "Korespondencji Karola Szymanowskiego 1902-1919".

Kwiecień został nagrodzony za "stworzenie niedoścignionej interpretacji Króla Rogera i propagowanie opery Karola Szymanowskiego na największych estradach świata".

- To ogromna radość i zaszczyt, że mogę odwiedzić zakopiański dom Szymanowskiego, gdzie tworzył, i poznać członków jego rodziny. To miejsce jest przesiąknięte swojskim klimatem, który można usłyszeć w twórczości kompozytora - powiedział Kwiecień.

Mariusz Kwiecień, baryton, jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Słynie z pięknego głosu, ogromnej muzykalności i silnej osobowości scenicznej. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych interpretatorów operowego Króla Rogera na świecie. Współpracuje z Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago czy Teatro Royal w Madrycie. W tytułowej roli Króla Rogera Kwiecień wystąpił w paryskiej Operze Bastille w 2009 r. oraz w maju 2015 r. na scenie Royal Opera House w Londynie i w tej samej roli w listopadzie 2015 r. w Operze Krakowskiej.

Wręczeniu nagrody w zakopiańskiej willi "Atma" towarzyszył koncert fortepianowy w wykonaniu Marioli Cieniawy.

Nagroda Fundacji im. Karola Szymanowskiego była przyznawana od 1997 r. Wśród laureatów są m.in. skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, pianista Piotr Anderszewski, reżyser Mariusz Treliński, muzykolog Zofia Helman, skrzypek Frank Peter Zimmermann, dyrygent Antoni Wit oraz francuski muzykolog Didier van Moere. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał prof. Edward Boniecki - historyk literatury, eseista i krytyk literacki.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

 • słowo od Witolda Juchniewicza, Prezesa Fundacji im. Karola Szymanowskiego
 • wręczenie nagród

  Laudatorzy:
  Teresa Chylińska
  Małgorzata Janicka-Słysz
 • Spotkanie z artystami i koncert fortepianowy Marioli Cieniawy

  Fryderyk Chopin (1810–1849)
  4 Mazurki op. 17:
  nr 1 – B-dur
  nr 2 – e-moll
  nr 3 – As-dur
  nr 4 – a-moll

  Karol Szymanowski (1882–1937)
  4 Mazurki op. 50

  Kapela Góralska "Maśniaki"
 • słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz


PEŁEN PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Zobacz także:

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję