Ukiyo-e / słuchowisko z wizualizacjami w Gmachu Głównym
Japońskie opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych i niesamowitych, zanurzone w oceanie dźwięków, poezji i emocji. Premierowe spotkanie z pracą dwóch krakowskich artystek miało miejsce w ogrodzie Pałacu Czapskich we wrześniu 2021 roku. Widzowie mogli wtedy uczestniczyć w unikalnym pokazie, wyświetlanym na ekranach, rzeźbach i fasadzie Pałacu.
Tym razem zapraszamy do wnętrza Gmachu Głównego MNK - projekcja odbędzie się w holu 1p. budynku, tuż obok wejścia na wystawę Hokusai. Wędrując... Weekend, w który odbędzie się pokaz to jedna z ostatnich okazji odwiedzenia tej wystawy, której zamknięcie planowane jest na 5 grudnia 2021.
słuchowisko: Maja Luxenberg, wizuale: Marta Nawrot
O AUTORKACH
Marta Nawrot - artystka nowych mediów, designerka i programistka światów wirtualnych, propagatorka ideii Open Source i Free Learning, twórczyni multisensorycznych i multiplayerowych doświadczeń wirtualnych. Współzałożycielka kolektywu i niezależnego wydawnictwa CyberPussy skupionego wokół twórczości cyber i xenofeministycznej w kontekście digital art oraz współzałożycielka grupy performatywnej Pussymantra. Działała aktywnie w kolektywie VR Dream Adoption Society, z którym to współtworzyła instalacje wirtualnej rzeczywistości min. w Nowym Jorku (na rezydencji artystycznej w teatrze The Wooster Group i teatrze LaMama), Krakowie (Teatr im. Juliusza Słowackiego) i w Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Powszechny). Autorka oryginalnych wizualizacji video do spektakli min: “Ivonne” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (Theatre of Nations w Moskwie, 2016), “Uczta” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (Teatr Nowy w Warszawie, 2018) , “Puppenhaus” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (TR Warszawa, 2017), “Two Swords” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (Shanghai, 2017). Współtwórczyni jednego z pierwszych w Polsce performance VR multiplayer “NotFound”: Structure of Digital Freedom” zrealizowanym w teatrze TR Warszawa w 2016 roku. Studiowała na kierunku Intermedia na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz w Glasgow School of Art na kierunku Interaction Design.
Maja Luxenberg - aktorka, edukatorka, muzyczka. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Współpracowała m.in. z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Teatrem Ludowym w Krakowie, czyTeatrem KTO. Występowała na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. XIII Festival Iberoamericano de Teatro de Bogota, czy „Leuven in Scène” w Belgii. Realizowała spektakle, performansy, instalacje i warsztaty wg własnych scenariuszy m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej, Teatrze Polskim w Poznaniu, czy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Od 2018, wraz z tekściarką i scenarzystką Justyną Bilik aka Łają Szkło, tworzy projekt muzyczno – standupowy Di Libe brent wi a nase Szmate (jid. Miłość płonie jak mokra szmata). Śpiewa, gra na fortepianie, akordeonie, komponuje i pisze teksty piosenek. Prowadzi audycję “Radio Apokalipsa” w Radiu Kapitał - kolażowe słuchowisko z udziałem gości, łączące field recording, literaturę i muzykę (często w autorskim wykonaniu). Członkini fundacji Dziewczyny w Spektrum, wspierającej dziewczyny i osoby LGBT+ w spektrum autyzmu i tworzącej dla nich bezpieczną przestrzeń.
Ważne informacje:
Spotkanie dla dorosłych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Gmach Główny, hol 1p.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona - przestrzegamy zaleceń sanitarnych!