{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Performance Miho Iwata + Małgorzata Tekla Tekiel

Performance Miho Iwata + Małgorzata Tekla Tekiel

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
27.11.2021
sobota
18:30
Wydarzenie towarzyszące wystawom: Houksai. Wędrując... oraz XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej
27.11.2021, godz. 18.30
przestrzeń: Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, II piętro, Gmach Główny
wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem: rezerwacja@mnk.pl od 19.11 od godz. 14.00 do  26.11.2021 do godziny 15.00

Sztuka japońska słynąca przede wszystkim z drzeworytu ukiyo-e oddaje ideę przejściowej natury życia, uważne spojrzenie na otaczający „przepływający świat”, w tym życie mieszkańców miast, zjawiska przyrody czy sylwetki ludzi sztuki, np. aktorów teatru czy kurtyzan. Współczesna sztuka polska charakteryzuje się  wielością podejmowanych motywów i tematów, różnorodnością  zjawisk i tendencji artystycznych, sięga często poza wyłącznie obserwacje czy uchwycenie otaczającej rzeczywistości i jej interpretację.

Co je łączy? Performance. Japoński Teatr Kabuki czy tradycyjny taniec jiutamai i współczesny performance mimo wielu różnic, wiele wspólnego.

Performance Miho Iwaty w aranżacji muzycznej Małgorzaty Tekla Tekiel towarzyszący wystawie „Hokusai. Wędrując…” oraz Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku będzie pomostem między tradycyjną sztuką Japonii, a polską sztuką współczesną.

 Porywa mnie fala, raz mocniej raz łagodniej.
Z mnóstwem dźwięków z fali, mew, ludzi. Fala prowadzi nas do ciszy. Słyszymy ciszę.
W ciszy słyszymy płynący czas.

Przechodzę drogę, przechodzę miejsce, przechodzę przestrzeń, przechodzę czas.

Tu i teraz nie powtarza się nigdy. Nie widzimy się i nie będę widzieć siebie tu i teraz.
Nasze życie, nasze otoczenie, nasze spotkanie.
Nasza codzienność nie jest codzienna. Jest zestawem niepowtarzalnych wydarzeń.

Czas porywa nas spokojnie. Porywa nas dokądś nieznanego.
- Miho Iwata o planowanym performansie.

 
Miho Iwata – pochodząca z Japonii, mieszkająca w Krakowie od 1986 roku współczesna artystka performerka, działająca na pograniczu tańca i performance'u.  Urodzona w Ichinomiya-shi
w Japonii, studiowała architekturę na Kyoto Prefectual University, a także studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W swojej sztuce skupia się przede wszystkim na kontekście zastanej przestrzeni i jej atmosfery. Wszystkie przygotowane spektakle czy performance tworzy samodzielnie – od choreografii po wybór lub przygotowanie scenografii. Jej twórczość cechuje się subtelnością, intymnością, przy jednoczesnej artykulacji napięć i emocji, które są wynikiem relacji między podmiotem a otaczająca rzeczywistością. Stosuje liczne odwołania do świata archetypów i kulturowych klisz. Jednoczy konstrukty przypisane cywilizacji Zachodu z pojęciami i figurami Wschodu. Jej działania mają charakter transkulturowy i uniwersalny.

Małgorzata Tekla Tekiel – polska kompozytorka, aranżerka, basistka, autorka muzyki teatralnej i filmowej. Na scenie występuję od ponad 30 lat, nieprzerwanie gra na basie na scenie alternatywnej. Rozwinęła swój własny niepowtarzalny styl. Początkowo związana z zespołem Będzie Dobrze. Po jego rozwiązaniu rozpoczęła współpracę z zespołem Pudelsi. Grała z Pati Yang i Robertem Brylewskim. Była członkinią zespołu Deuter. Współpracowała również między innymi z Marcinem Świetlickim, Barbarą Klicką i Jackiem Dehnelem, Robertem Sadowskim, Katarzyną Nosowską, Wojciechem Waglewskim, Jarkiem Szubrychtem, Pablopavo i Lechem Janerką oraz wieloma innymi artystami i zespołami.

UWAGA!
Dokładamy wszelkich starań, aby udział w wydarzeniach organizowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie był dla Państwa i dla nas w pełni bezpieczny. Dlatego liczba osób na każdym wydarzeniu jest limitowana. W wydarzeniu można wziąć udział po wcześniejszej rezerwacji mailowej: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznej: 12 433 57 44. Rezerwacje przyjmowane są z tygodniowym wyprzedzeniem do dnia roboczego poprzedzającego dzień wydarzenia, czyli 26.11. 2021  do godz. 15.00.