Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Święto Dziewczynek

Katsushika Hokusai (1760-1849), Święto Lalek, 1804-1818, Nishiki-e - drzeworyt barwny na papierze, surimono

Święto Dziewczynek

3 marca w Japonii obchodzone jest jedno z pięciu tradycyjnych świąt Hina Matsuri czyli Święto Lalek zwane również Świętem Dziewczynek. Jest to dzień modlitwy w ich intencji, której przesłaniem jest  wszelka pomyślność.
Z tej okazji w sobotę 4 marca zapraszamy do Gmachu Głównego MNK na wystawię "ONNA - piękno, siła, ekstaza". Dorosły widz z jednym dzieckiem do lat 7 lat (za okazaniem legitymacji szkolnej) będzie mógł oglądać wystawę sztuki japońskiej w cenie biletu ulgowego.


Kuratorka wystawy "ONNA - piękno, siła, ekstaza" Beata Pacana tak opisuje Hina Matsuri czyli Święto Lalek:

3 marca w Japonii z okazji Święta Dziewczynek w domach gdzie są dziewczynki eksponuje się na specjalnym postumencie komplet 17 lalek hina-ningyō, ubranych w stroje dworskie z epoki Heian (794-1192). Kolejność ustawiania figurek jest ściśle określona. Na najwyższym stopniu ustawia się parę cesarską, siedzącą na tle złotych parawanów. Niżej, na kolejnych stopniach, znajdują się damy dworu, muzycy, ministrowie i strażnicy. Towarzyszą im liczne akcesoria w tym miniaturowe kwitnące drzewa mandarynki i wiśni, meble oraz słodycze wśród których są hishimochi – ciastka ryżowe w kształcie rombu.

Obecna forma prezentacji zestawów lalek ukształtowała się w okresie Edo (1603-1868). W kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie posiadamy wyjątkowy japoński drzeworyt z tego czasu, który ukazuje grupę kobiet przygotowujących świąteczną dekorację z okazji Hina Matsuri.


Program Święta Dziewczynek:


Warsztaty dla dzieci i rodzin
godz. 10.30 – 12.15,
10+ SZTUKA (dla dzieci w wieku 10 -13 lat)

Wieczna gra

Czym jest piękno? To pytanie nurtuje ludzi od setek lat, ale niewielu potrafi na nie odpowiedzieć. Piękno, trudne do uchwycenia w słowach, zdaje się jednak czymś bardzo konkretnym dla osoby patrzącej na piękny przedmiot. W trakcie warsztatów przyjrzymy się sztuce japońskiej – zwłaszcza strojom, parasolkom, wachlarzom – powtarzającym się motywom dekoracyjnym, wzorom na tkaninach. W części praktycznej warsztatów spróbujemy samodzielnie wykonać kunsztowny drobiazg – czy będzie to wachlarz, zdobiona piłka do gry czy chusteczka, uczestnicy i uczestniczki zadecydują samodzielnie.

Prowadzenie: Anna Pichura – artystka wizualna, pedagożka, studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizatorka wystaw i wydarzeń artystycznych. Interesuje się sztuką współczesną, z naciskiem na działania w przestrzeni publicznej, wideo, performance i malarstwo.
  • Wstęp: 80 zł – karnet na cały cykl zajęć, 20 zł – na jednorazowy udział w warsztatach.
  • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
  • Warsztaty wymagają wcześniejszej rezerwacji: rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 

Pokaz ubierania kimon
godz. 12.30-13.30
Magia kobiecego kimona

Kimono jest czymś więcej niż narodowym kostiumem Japonii. Jest nadal noszone, zazwyczaj na wyjątkowe, odświętne okazje, lecz nie tylko. W fascynujący sposób łączy świat japońskiej tradycji ze współczesnością, ponieważ wciąż podlega pewnym wpływom mody i zmieniającego się świata. Kobiece kimona potrafią szczególnie fascynować, przyciągać wzrok, zachwycać kolorystyką i wzornictwem. Trzeba jednak pamiętać, że aby założyć kimono, trzeba nie tylko odpowiednio dobrać jego poszczególne elementy, ale i prawidłowo je zawiązać. Sam proces ubierania tego składającego się z trzech warstw stroju jest więc równie ciekawy i wart obejrzenia. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, w czasie którego będzie można m.in. zobaczyć, jak zakłada się kimono przeznaczone dla kobiety i czym różni się od kimona dla dziewczynki. Będzie to też okazja, by posłuchać licznych ciekawostek na temat tego pięknego stroju.

Prowadzący - Anna Bielak (Kimono Cafe). Wieloletnia pasjonatka Japonii. Pod marką Kimono Cafe prowadzi pokazy na temat kimon oraz ceremonii herbacianej, które fascynują ją od ponad 10 lat. W czasie wolnym organizuje spotkania Kimono de Jack Kraków, rozwija promujący tematykę kimon w Polsce projekt KimonoTEKA, jest redaktor naczelną dziennika "Japonia-Online", a także uczy sztuki zakładania kimona oraz ceremonii herbacianej (w 2014 roku otrzymała imię herbaciane Sōshū 宗州).

 
Warsztaty dla dorosłych
godz. 13.00 – 18.00
Kimono – zrób to sam

Warsztaty poświęcone kimonu – jego znaczeniu w historii japońskiego stroju, a także sposobie kroju i szycia. Uczestnicy warsztatów będą mogli wypróbować swoich sił w sztuce wykonania kimona.

Prowadzenie: Gabriela Glininowicz – zawodowo zajmuje się rekonstrukcją strojów historycznych, współpracuje z muzeami, skansenami i grupami rekonstrukcyjnymi.
  • Koszt: 30 zł (cena nie obejmuje kosztów materiału)
  • Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44