Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Stanisław Wyspiański i katedra na Wawelu

Projekty witraży do Katedry na Wawelu na wystawie "Wyspiański", fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Stanisław Wyspiański i katedra na Wawelu

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.02.2018
piątek
18:00
wstęp wolny
Związki Stanisława Wyspiańskiego z katedrą na Wawelu postrzega się niemal automatycznie przez pryzmat jego niezrealizowanych projektów witraży. Jednak próba zrozumienia niezwykłych wyobrażeń, jakie miały się pojawić w oknach świątyni, prowadzi do literackiej twórczości artysty.
Projekty witraży do Katedry na Wawelu na wystawie Wykład, wychodząc od owych kartonów, zarysuje pojmowanie krakowskiej katedry przez Wyspiańskiego w oparciu o jego dramaty Wyzwolenie i Akropolis oraz rapsody, na tle poglądów o miejscu i roli budowli w historii Polski oraz interpretacji katedr gotyckich na przełomie XIX/XX wieku.

Prowadzenie: prof. dr hab. Wojciech Bałus – ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1985), studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 uzyskał stopień doktora na podstawie dysertacji Teoria sztuki Jana Sas Zubrzyckiego. Studium z pogranicza historii sztuki i historii idei (promotor: prof. dr hab. Piotr Krakowski), a w 1997 habilitował się na postawie rozprawy Mundus melancholicus. Melancholiczny świat w zwierciadle sztuki. W 2005 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2009 zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Zajmuje się teorią i historią sztuki XIX-XXI wieku oraz związkami sztuki z filozofią, antropologią kulturową i literaturoznawstwem.
W latach 1999-2002 wicedyrektor, a w latach 2002-2008 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki” oraz serii wydawniczej „Ars Vetus et Nova”. Przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Corpus Vitrearum, członek zwyczajny Hessische Akademie der Forschung und Plannung im Landlichen Raum, członek-korespondent PAU, członek AICA i Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2012-2015 Przewodniczący Zespołu Nauk Humanistycznych i Teologicznych Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Laureat programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2015). Visiting professor na uniwersytetach w Kilonii (1997) i Moguncji (2006).


Wykład towarzyszący wystawie Wyspiański
Słowa kluczowe: wykład, prof. Wojciech Bałus
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję