Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Znane i nieznane. Środkowoeuropejscy artyści w zbiorach MNK

Jurgen Ovens, Portret pary małżeńskiej, 2 poł. XVII w., MNK

Znane i nieznane. Środkowoeuropejscy artyści w zbiorach MNK

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
20.05.2016
piątek
18:00
wstęp wolny
Zgromadzony w Muzeum Narodowym w Krakowie zbiór zachodnioeuropejskiego malarstwa i rzeźby zawiera również liczne prace twórców działających w szeroko pojętej Europie Środkowej.

Niewątpliwie spowodowane było to obecnością ziem galicyjskich w granicach monarchii austro-węgierskiej. Ten interesujący zespół przykładów malarstwa reprezentującego różne gatunki oraz tematy podejmowane przez środkowoeuropejskich twórców wart jest przypomnienia i zasygnalizowania jego obecności w świadomości odbiorców, wyjaśnienia kwestii badawczych i atrybucyjnych dotyczących prezentowanych dzieł malarskich oraz badawczego dochodzenia do nowych ustaleń i wniosków.

Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.

Cykl wykładów w EUROPEUM przedstawia Europę Środkową jako obszar wielu zjawisk artystycznych i malarskich w czasach baroku.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję