Znane i nieznane. Środkowoeuropejscy artyści w zbiorach MNK
Niewątpliwie spowodowane było to obecnością ziem galicyjskich w granicach monarchii austro-węgierskiej. Ten interesujący zespół przykładów malarstwa reprezentującego różne gatunki oraz tematy podejmowane przez środkowoeuropejskich twórców wart jest przypomnienia i zasygnalizowania jego obecności w świadomości odbiorców, wyjaśnienia kwestii badawczych i atrybucyjnych dotyczących prezentowanych dzieł malarskich oraz badawczego dochodzenia do nowych ustaleń i wniosków.
Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Cykl wykładów w EUROPEUM przedstawia Europę Środkową jako obszar wielu zjawisk artystycznych i malarskich w czasach baroku.
ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU