Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ukryte obrazy

LANBOZ - Festiwal Nauki 2015

Ukryte obrazy

Festiwal Nauki 2016

LANBOZ
20.05.2016
piątek
wstęp wolny

Na blogu

Memling, łzy potępionych i magiczna tęcza
Święty Franciszek przeszedł badania okresowe w LANBOZ-ie
W ramach Festiwalu Nauki zapraszamy do LANBOZ-u, gdzie 20 maja (piątek) będzie można zwiedzić laboratorium i zobaczyć jak wykrywa się zamalowane obrazy.
W ramach pokazu odwiedzający będą mogli zobaczyć, w jaki sposób w praktyce muzealnej wykorzystuje się znane z fizyki metody badań oraz ich wyniki.

Pracownicy LANBOZ-u (Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych) pokażą zastosowanie świateł analitycznych (światło sodowe, światło UV) do badania obrazów i zaprezentują  rentgenogramy obiektów zabytkowych oraz  metodę reflektografii w podczerwieni, którą stosuje się do uwidocznienia spodnich warstw malowidła.

Metody stosowane na co dzień w LANBOZ-ie pozwalają m.in. na obserwację autorskiego rysunku wykonanego na zaprawie, przemalowań bądź zupełnie niewidocznych kompozycji, które mogą występować nawet pod stosunkowo grubą warstwą malarską. Dodatkowo pozwalają zobaczyć zmiany wprowadzone przez samego malarza, zamalowane fragmenty, a czasem nawet odkryć nieznane dzieło pod znanym już malowidłem.

Adres:  ul. Piłsudskiego 14.
Wejście o godzinie 10.00 i 12.00 (grupy do 15 osób).
Prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną - tel. 12 433 58 10.
Słowa kluczowe: Festiwal Nauki, LANBOZ

Na blogu

Memling, łzy potępionych i magiczna tęcza
Święty Franciszek przeszedł badania okresowe w LANBOZ-ie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję