Cykl: Koncerty w Atmie Karol z Atmy. Siła muzyki - Wykład
Koncerty
- 20 maja (sobota) 2023: start: 18:00
Noc muzeów w Zakopanem
„A to Polska właśnie…”
Występy młodych pianistów:
Michał Basista, Julian Stanny, Mikołaj Frach
w programie: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz
Muzyczna noc majowa w Atmie
Podczas Nocy Muzeów w Zakopanem – w Atmie, „u Karola” – rozbrzmiewać będzie muzyka. Wystąpi trójka młodych utalentowanych pianistów, laureatów znaczących konkursów muzycznych: tegoroczny maturzysta Michał Basista oraz Julian Stanny i Mikołaj Frach – studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zagrają między innymi utwory Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Program występów nastraja na odbiór sztuki dźwiękach w kategoriach piękna uniwersalnego, choć tak mocno związanego z polskim dziedzictwem kulturowym i wartościami narodowymi, także związanymi z kulturą Podhala. Zapraszamy na „nocne” uskrzydlenia fortepianu w zakopiańskiej Atmie.
Wstęp 1 zł
- 6 lipca (czwartek) 2023: 18:00
Tradycja
Muzyka góralska Lassaków „Heliosów” z Zakopanego
Katarzyna Lassak – prymistka
w programie: muzyka Podhala
- 3 sierpnia (czwartek) 2023; 18:00
„To idzie młodość”
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma” 2023
Słowo o muzyce na koncertach:
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie
Kurator ds. programowych „Atmy”
Wykład
- 15 czerwca (czwartek) 2023: 18:00
Małgorzata Janicka-Słysz
Pokolenie ’33: Krzysztof Penderecki, Zbigniew Bujarski, Henryk Mikołaj Górecki wobec postawy i muzyki Karola Szymanowskiego
Szli drogą wysokiej kultury muzycznej – każdy indywidualnie, w zgodzie i pod prąd, różnie podchodząc do dziedzictwa Karola Szymanowskiego, „ojca polskiej muzyki współczesnej”. Mowa o kompozytorach ‘Pokolenia ‘33’ – Henryku Mikołaju Góreckim (1933-2010), Zbigniewie Bujarskim (1933-2018) i Krzysztofie Pendereckim (1933- 2020), którzy zmienili oblicze kultury dźwięków drugiej połowy XX wieku, nie tylko w Polsce. W wykładzie dr hab. Małgorzaty Janickiej-Słysz, prof. Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Kurator ds. programowych w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawione zostaną wątki odczytywania postawy i muzyki twórcy Stabat Mater i Harnasiów przez tę znaczącą trójcę polskich kompozytorów. Wykład ilustrowany będzie przykładami muzycznymi z nagrań utworów i prezentacją wizualną.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!