Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kobiety w sztuce: Paula Modersohn-Becker

Kobiety w sztuce: Paula Modersohn-Becker

W ramach kiermaszu książki zapraszamy na spotkanie w holu na parterze Gmachu Głównego, poświęcone Pauli Modersohn-Becker, najważniejszej malarce niemieckiej XX wieku.


Gośćmi spotkania będą: Anna Arno, autorka książki "Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker" oraz Anna Marchewka, krytyczka literacka. Całość poprowadzi Katarzyna Bik - krytyk sztuki, rzecznik prasowy MNK.

Wydarzenie zapoczątkuje nowy cykl spotkań w Muzeum Narodowym w Krakowie poświęconych kobietom w sztuce.

Paula Modersohn-Becker
jest dziś uważana za najwybitniejszą malarkę niemiecką XX wieku. Na najwcześniejszym zachowanym autoportrecie ma siedemnaście lat. Naszkicowała się węglem – skupiona, patrzy nam prosto w oczy. Czternaście lat później, na jednym z ostatnich obrazów, ściska w dłoniach kameliową gałązkę. Jej rysy są monumentalne i uspokojone. Jakby z zaświatów śledziła losy swojego dzieła. Paula Modersohn-Becker przeżyła zaledwie trzydzieści jeden lat. Kiedy w 1907 roku umierała w Worpswede, nie wyschła jeszcze farba na Pannach Awiniońskich Picassa.

Przed śmiercią westchnęła podobno "Jaka szkoda". Nie zobaczyła narodzin kubizmu, nie doczekała się własnej wystawy. Od najmłodszych lat chciała "stać się kimś", "nareszcie coś osiągnąć". Jako pierwsza kobieta namalowała siebie nago. Kładzie rękę na brzuchu i ciekawie wygląda z obrazu. W swojej sztuce osiągnęła spełnienie.

Przeczytaj fragment książki Anny Arno "Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker"
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję