Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Słudzy skarbu

Księstwo Krakowskie, Władysław Laskonogi (1202–1231)?, denar, Kraków, lata 20.–30. XIII wieku

Słudzy skarbu

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
14.06.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Wykład poświęcony roli Żydów w mennictwie średniowiecza.
Monety z hebrajskimi napisami emitowane w Polsce od czasów Mieszka III Starego (1173–1202) należą do najbardziej interesujących i intrygujących emisji europejskiego średniowiecza. I choć hebrajskie litery oraz przedstawienia nawiązujące do tradycji judaistycznej pojawiają się także na niektórych XII-wiecznych monetach niemieckich oraz nieco późniejszych, XIII-wiecznych emisjach czeskich i węgierskich, to intensywność ich występowania w Polsce pozwala na stwierdzenie, że mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową. Niezwykły jest też, jak na standardy ówczesnej Europy, status "sług skarbu" (servi camerae) w Polsce, który to średniowieczny termin określał pozycję prawną Żydów jako własności panującego.

Prowadzenie: Mateusz Woźniak - pracownik Gabinetu Numizmatycznego MNK, archeolog, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, specjalista w zakresie mennictwa średniowiecznego.

Celem cyklu "Numizmatyka, czyli co?" jest jak najszersze zapoznanie publiczności z numizmatyką. Wykłady, połączone są z pokazami obiektów.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję