Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Krajobraz w średniowiecznym malarstwie książkowym

fot. Karol Kowalik, pracownia fotograficzna MNK

Krajobraz w średniowiecznym malarstwie książkowym

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
24.05.2016
wtorek
12:00
"Pojawienie się i rozkwit krajobrazu w średniowiecznym malarstwie książkowym" - spotkanie kustoszem Katarzyną Płonką-Bałus połączone z pokazem oryginalnych obiektów z kolekcji Biblioteki Czartoryskich.

Tytuł wykładu zawiera cytat z Maxa Friedländera, zasłużonego badacza niderlandzkiego malarstwa XV w., który zwiastuje treści związane z rolą ilustracji książkowej w kształtowaniu nowożytnego pejzażu jako samodzielnego gatunku malarskiego.

Wychodząc od średniowiecznych krajobrazów w miniaturach traktowanych jako zastępnik dla teł ornamentalnych (XIV w.), na przykładach wybitnych dzieł sztuki iluminatorskiej obserwujemy proces przekształceń, owocujących pod koniec XV w. realistycznymi widokami przyrody, będącymi pierwocinami autonomicznego pejzażu.

Prowadzenie: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Ukończyła historię sztuki w Instytucie Historii Sztuki UJ i uzyskała stopień doktora na postawie pracy "Vita Christi [et] La Vengeance de Nostre Seigneur Jhesu Christ". Zagadnienia treści, stylu i funkcji miniatur rękopisu 2919 w Bibliotece Czartoryskich. Od lat związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, opiekuje się kolekcją rękopisów iluminowanych Biblioteki Czartoryskich; od 2009 wykłada w Instytucie Historii Sztuki UG. Autorka wielu publikacji z zakresu średniowiecznego iluminatorstwa, specjalizuje się w niderlandzkim malarstwie książkowym XV w.

Konieczna rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 - 15.00) 

Spotkania z kustoszem w Bibliotece Czartoryskich "Średniowieczna sztuka książki" odbywają się przy oryginalnych obiektach i uzupełnione są prezentacją multimedialną, łączą wykład ze swobodną rozmową z uczestnikami. Osnucie cyklu na głównych zagadnieniach badawczych dotyczących malarstwa książkowego pozwala zaprezentować różne podejścia metodologiczne, pokazać warsztat naukowy kustosza specjalizującego się w średniowiecznym iluminatorstwie, w sposób dosłowny stosując się do formuły spotkań z kustoszami w MNK. W centrum uwagi znajdzie się więc zarówno kwestia ochrony i eksponowania tych delikatnych obiektów, ich funkcjonowanie jako przedmiotu kolekcjonerstwa, jak również rola malarstwa książkowego w średniowiecznym społeczeństwie, a także wyposażenie iluminatora, niejednokrotnie tworzącego arcydzieła malarstwa. Kilka ciekawych obiektów będzie można zobaczyć przy okazji wykładów.

Następne spotkanie z cyklu odbędzie się 5 lipca 2016 o godz. 12.00
Habent sua fata libelli, czyli jak kustosz staje się detektywem

 

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZAMI MNK 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję