Jak kustosz staje się detektywem
Poznamy też metody identyfikacji pierwotnych właścicieli i użytkowników rękopisów, a także sposoby "podglądania" procesu twórczego malarzy iluminatorów. Wykład będzie połączony z prezentacją oryginalnych obiektów.
Prowadzenie: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Ukończyła historię sztuki w Instytucie Historii Sztuki UJ i uzyskała stopień doktora na postawie pracy "Vita Christi [et] La Vengeance de Nostre Seigneur Jhesu Christ". Zagadnienia treści, stylu i funkcji miniatur rękopisu 2919 w Bibliotece Czartoryskich. Od lat związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, opiekuje się kolekcją rękopisów iluminowanych Biblioteki Czartoryskich; od 2009 wykłada w Instytucie Historii Sztuki UG. Autorka wielu publikacji z zakresu średniowiecznego iluminatorstwa, specjalizuje się w niderlandzkim malarstwie książkowym XV w.
Konieczna rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 - 15.00)
Spotkania z kustoszem w Bibliotece Czartoryskich "Średniowieczna sztuka książki" odbywają się przy oryginalnych obiektach i uzupełnione są prezentacją multimedialną, łączą wykład ze swobodną rozmową z uczestnikami. Osnucie cyklu na głównych zagadnieniach badawczych dotyczących malarstwa książkowego pozwala zaprezentować różne podejścia metodologiczne, pokazać warsztat naukowy kustosza specjalizującego się w średniowiecznym iluminatorstwie, w sposób dosłowny stosując się do formuły spotkań z kustoszami w MNK. W centrum uwagi znajdzie się więc zarówno kwestia ochrony i eksponowania tych delikatnych obiektów, ich funkcjonowanie jako przedmiotu kolekcjonerstwa, jak również rola malarstwa książkowego w średniowiecznym społeczeństwie, a także wyposażenie iluminatora, niejednokrotnie tworzącego arcydzieła malarstwa. Kilka ciekawych obiektów będzie można zobaczyć przy okazji wykładów.
ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZAMI MNK