Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Jak kustosz staje się detektywem

fot. Karol Kowalik, Pracownia fotograficzna MNK

Jak kustosz staje się detektywem

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
05.07.2016
wtorek
12:00
wstęp wolny
Na spotkaniu "Habent sua fata libelli, czyli jak kustosz staje się detektywem" kustosz Katarzyna Płonka-Bałus, opowie o swoich poszukiwaniach zaginionych miniatur i metodach i "scalaniu" rozproszonych kodeksów.

Poznamy też metody identyfikacji pierwotnych właścicieli i użytkowników rękopisów,  a także sposoby "podglądania" procesu twórczego malarzy iluminatorów. Wykład będzie połączony z prezentacją oryginalnych obiektów. 

Prowadzenie: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Ukończyła historię sztuki w Instytucie Historii Sztuki UJ i uzyskała stopień doktora na postawie pracy "Vita Christi [et] La Vengeance de Nostre Seigneur Jhesu Christ". Zagadnienia treści, stylu i funkcji miniatur rękopisu 2919 w Bibliotece Czartoryskich. Od lat związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, opiekuje się kolekcją rękopisów iluminowanych Biblioteki Czartoryskich; od 2009 wykłada w Instytucie Historii Sztuki UG. Autorka wielu publikacji z zakresu średniowiecznego iluminatorstwa, specjalizuje się w niderlandzkim malarstwie książkowym XV w.

Konieczna rezerwacja miejsc:
e-mail: rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 - 15.00) 

Spotkania z kustoszem w Bibliotece Czartoryskich "Średniowieczna sztuka książki" odbywają się przy oryginalnych obiektach i uzupełnione są prezentacją multimedialną, łączą wykład ze swobodną rozmową z uczestnikami. Osnucie cyklu na głównych zagadnieniach badawczych dotyczących malarstwa książkowego pozwala zaprezentować różne podejścia metodologiczne, pokazać warsztat naukowy kustosza specjalizującego się w średniowiecznym iluminatorstwie, w sposób dosłowny stosując się do formuły spotkań z kustoszami w MNK. W centrum uwagi znajdzie się więc zarówno kwestia ochrony i eksponowania tych delikatnych obiektów, ich funkcjonowanie jako przedmiotu kolekcjonerstwa, jak również rola malarstwa książkowego w średniowiecznym społeczeństwie, a także wyposażenie iluminatora, niejednokrotnie tworzącego arcydzieła malarstwa. Kilka ciekawych obiektów będzie można zobaczyć przy okazji wykładów.

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZAMI MNK