Po sąsiedzku
W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa właśnie wystawa Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936), na której można zobaczyć ok. 90 obrazów najciekawszego okresu w historii sztuki Węgier. 26 i 27 listopada to ostatnie dni wystawy Koszycka moderna w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, prezentującej 80 prac słowackich modernistów, których twórczość przypadła na lata 20. minionego wieku.
Postanowiliśmy więc połączyć nasze polsko-słowacko-węgierskie siły i zaprosić miłośników kultury do wyjątkowej podróży po sztuce naszych sąsiadów.
Promocja biletowa:
W dniach 26 i 27 listopada będzie obowiązywał bilet łączony do MNK i MCK – bilet kupiony w MCK będzie uprawniał do bezpłatnego zwiedzenia wystawy w MNK i odwrotnie. Bilet kupiony w sobotę będzie uprawniał wejścia na wystawę także w niedzielę.
Nowa granica:
W sobotę 26 listopada tuż obok Muzeum im. E. Hutten–Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12) zostanie wyznaczona symboliczna granica między Słowacją i Węgrami. W tym miejscu każdy podróżnik po słowackiej i węgierskiej sztuce będzie mógł otrzymać pieczątkę w specjalnym paszporcie, który wcześniej otrzyma w MCK lub MNK. W ten sposób rozpocznie podróż pełną atrakcji m.in.: oprowadzania z przewodnikiem, warsztaty dla dzieci, degustacja słowackiego i węgierskiego wina oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Paszporty dla dzieci - każde dziecko na warsztatach w MNK otrzymuje paszport z miejscem na dwie pieczątki. Pierwszą pieczątkę otrzymuje 26 października na warsztatach "Kolory ziemi" w MNK, drugą może otrzymać 27 października na warsztatach "Hop za granicę!" w MCK. Za uzyskanie obu pieczątek otrzymuje prezent w MCK.
Paszporty dla dorosłych - są związane z konkursem organizowanym przez MCK. Paszport otrzymuje każda osoba przy zakupie biletu w MNK lub MCK. Zakupiony bilet jest wpinany do paszportu. Paszport uprawnia do wzięci udziału w konkursie.
Konkurs
Aby wziąć udział w Konkursie należy:
- zwiedzić w dniach 26-27 listopada 2016 r. wystawę "Koszycka moderna" w Galerii MCK
- uzyskać stosowne potwierdzenie, które wpina się do specjalnego "paszportu"
- odpowiedzieć pisemnie w "paszporcie" na pytanie zapisane na jego odwrocie
- oddać "paszport" w miejscu do tego wyznaczonym w Galerii MCK lub w kasie MNK
Regulamin konkursu
PROGRAM
Wydarzenia oznaczone MNK odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1)
Wydarzenia oznaczone MCK odbywają się w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25)
25 listopada (piątek)
- godz. 18.00 MNK - Budapeszt 1900 - spotkanie na kanwie książki Johna Lukacsa "Budapeszt 1900. Portret miasta i jego kultury"
O mieście przełomu XIX i XX w, o jego atmosferze i o epoce, która bezpowrotnie minęła, a w której odbija się ważny rozdział historii Węgier, o naszym wspólnym losie w Europie Środka będą rozmawiać: prof. dr hab. Jacek Purchla i ambasador Rafał Wiśniewski.
26 listopada (sobota)
- godz. 10.30 - 12.00 MNK - warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat
Podczas warsztatów najpierw wspólnie poszukamy kolorów w krajobrazach malowanych przez węgierskich artystów, a potem wykonamy prace, w których wykorzystamy elementy prawdziwej natury.
Prowadzenie: Blanka Dudek
Wstęp wolny
- godz. 12.00 MNK - oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)", prowadzenie: dr Magdalena Ludera
- godz. 12.00 - 15.00 MNK - film o atrakcjach turystycznych Budapesztu i Peczu
- godz. 14.00 MCK - zwiedzanie wystawy "Koszycka moderna" z przewodnikiem
- godz. 15.00 MNK - degustacja wina węgierskiego z okolic Budapesztu i Peczu
- godz. 16.30 MNK - oprowadzanie tematyczne po wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)", prowadzenie: Joanna Świtała
27 listopada (niedziela)
- godz. 10.30 MNK - oprowadzanie tematyczne po wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)", prowadzenie: Bartosz Wachulec
- godz. 10.00 - 18.00 MCK - pokaz filmu o atrakcjach turystycznych Słowacji
- godz. 12.00 MCK - zwiedzanie wystawy "Koszycka moderna" z przewodnikiem
- godz. 12:30 MCK - warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat
W trakcie warsztatów zapleciemy polsko-słowackie bransoletki, a następnie w oparciu o stylistykę jednego z nurtów awangardowych zauważalnych na dziełach prezentowanych w ramach wystawy "Koszycka moderna" (impresjonizm, kubizm, surrealizm, fowizm, futuryzm) stworzymy polsko-słowacką pocztówkę.
Wstęp wolny - godz. 14.00 MNK - oprowadzanie tematyczne po wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)", prowadzenie: Bartosz Wachulec
- godz. 15.00 MCK - zwiedzanie wystawy "Koszycka moderna" z przewodnikiem
- godz. 16.00 MCK - oprowadzanie po wystawie Koszycka moderna w języku angielskim
- godz. 16.00 MCK - degustacja win słowackich
Partnerami akcji są Konsulaty Generalne Węgier i Słowacji w Krakowie oraz miasta partnerskie Krakowa: Pecz i Budapeszt.