Budapeszt 1900
Rozmawiają: prof. dr hab. Jacek Purchla i ambasador Rafał Wiśniewski.
Paradoks Budapesztu - jednego z najwspanialszych miast Europy Środka - polega na tym, że jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu położone na brzegach Dunaju Buda i Peszt były słabo widoczne na mapie cywilizacji europejskiej. Ale już około roku 1900 stolica Węgier stała się szóstym największym miastem kontynentu i ważnym ośrodkiem przemysłowym świata. Budapeszt zaczął pełnić funkcję zarówno narodowej stolicy, jak i kosmopolitycznej metropolii.
Rok 1900 był budapeszteńskim czasem świetności, południem, nawet w zimie. Zagraniczni goście, przybywający do tego nieznanego regionu Europy na wschód od Wiednia, wpadali w osłupienie na widok nowoczesnego miasta z pierwszej klasy hotelami, eleganckimi witrynami, elektrycznymi tramwajami, dobrze ubranymi mężczyznami i kobietami oraz największym gmachem parlamentu na świecie, którego budowa właśnie się kończyła.
Miejsce spotkania: Gmach Główny, I piętro, hol
Prowadzący:
Prof. dr hab. Jacek Purchla - założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, członek Polskiej Akademii Umiejętności, kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Ekspert Komisji Europejskiej przy projekcie European Heritage Label. W latach 2000–2016 przewodniczył Radzie Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2015 roku Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W 2016 roku wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rafał Wiśniewski – hungarysta, dyplomata. W latach 1992–1997 dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Następnie pracownik MSZ, autor reformy dyplomacji kulturalnej, inicjator powstania Instytutu Adama Mickiewicza. Ambasador RP na Węgrzech (2001–2005). Wiceminister spraw zagranicznych m.in. do spraw współpracy rozwojowej i dyplomacji kulturalnej (2005–2007). Dyrektor generalny Służby Zagranicznej (2007–2010), odpowiedzialny m.in. za połączenie MSZ i UKIE. Ambasador RP w Danii (2010–2015).
Spotkanie towarzyszy wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)"