Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Budapeszt 1900

Plac Franciszka Józefa (dziś Istvána Széchenyiego), w głębi widoczny most Łańcuchowy i budziński brzeg Dunaju z Zamkiem Królewskim, około roku 1898 © Fortepan

Budapeszt 1900

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
25.11.2016
piątek
18:00
wstęp wolny
Warsztat czy ogród Europy Środka? O mieście przełomu XIX i XX w, o jego atmosferze i o epoce, która bezpowrotnie minęła, a w której odbija się ważny rozdział historii Węgier, o naszym wspólnym losie w Europie Środka.
Spotkanie na kanwie książki Johna Lukacsa "Budapeszt 1900. Portret miasta i jego kultury", która ukazała się właśnie nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury. 
Rozmawiają: prof. dr hab. Jacek Purchla i ambasador Rafał Wiśniewski.


Paradoks Budapesztu - jednego z najwspanialszych miast Europy Środka - polega na tym, że jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu położone na brzegach Dunaju Buda i Peszt były słabo widoczne na mapie cywilizacji europejskiej. Ale już około roku 1900 stolica Węgier stała się szóstym największym miastem kontynentu i ważnym ośrodkiem przemysłowym świata. Budapeszt zaczął pełnić funkcję zarówno narodowej stolicy, jak i kosmopolitycznej metropolii.

Rok 1900 był budapeszteńskim czasem świetności, południem, nawet w zimie. Zagraniczni goście, przybywający do tego nieznanego regionu Europy na wschód od Wiednia, wpadali w osłupienie na widok nowoczesnego miasta z pierwszej klasy hotelami, eleganckimi witrynami, elektrycznymi tramwajami, dobrze ubranymi mężczyznami i kobietami oraz największym gmachem parlamentu na świecie, którego budowa właśnie się kończyła. 

Miejsce spotkania: Gmach Główny, I piętro, hol

Prowadzący
Prof. dr hab. Jacek Purchla - założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, członek Polskiej Akademii Umiejętności, kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Ekspert Komisji Europejskiej przy projekcie European Heritage Label. W latach 2000–2016 przewodniczył Radzie Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2015 roku Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W 2016 roku wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rafał Wiśniewski – hungarysta, dyplomata. W latach 1992–1997 dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Następnie pracownik MSZ, autor reformy dyplomacji kulturalnej, inicjator powstania Instytutu Adama Mickiewicza. Ambasador RP na Węgrzech (2001–2005). Wiceminister spraw zagranicznych m.in. do spraw współpracy rozwojowej i dyplomacji kulturalnej (2005–2007). Dyrektor generalny Służby Zagranicznej (2007–2010), odpowiedzialny m.in. za połączenie MSZ i UKIE. Ambasador RP w Danii (2010–2015).

Spotkanie towarzyszy wystawie "Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)"

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję