MNK Gmach Główny
al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Sala Wystaw Zmiennych, I piętro- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Informacja i rezerwacja w godz. 9.00-16.00 w dni powszednie
p.o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
Pełnomocnik Dyrektora ds. Działalności Naukowej
Pełnomocnik Dyrektora ds. Działalności Wystawienniczej
Z-ca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji
Z-ca dyrektora ds. Zarządzania
Główna Księgowa
Główny Inwentaryzator
Na wystawie prezentujemy około 90 obrazów pochodzących przede wszystkim z dwóch galerii: cieszącej się międzynarodowym uznaniem kolekcji Gábora Kovácsa - jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na Węgrzech, oraz z Węgierskiej Galerii Narodowej.
Wystawa koncentruje się na okresie stu lat, począwszy od narodzin narodowego malarstwa węgierskiego, przez wrzenie artystyczne szeroko pojętego fin de siècle’u, po okres międzywojenny, charakteryzujący się współistnieniem różnorodnych trendów. Wybrane obrazy dają świadectwo jak lokalne smaki i motywy odżywały pod wpływami europejskimi, dając początek różnorodności, tak charakterystycznej dla sztuki Europy Środkowej.
Ekspozycji towarzyszy katalog w języku polskim i angielskim, który pozwala czytelnikowi zaznajomić się z historią malarstwa węgierskiego w XIX wieku, jak również z jego dynamicznym rozwojem w następnym stuleciu, gdy przez kilka dekad dotrzymywało ono kroku najnowszym trendom, kładąc w ten sposób fundamenty pod nowoczesne podejście do sztuki na Węgrzech.
Kuratorzy wystawy: Péter Fertőszögi, György Szücs
Kurator ze strony MNK: dr Magdalena Ludera