Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Paryż fotografów

Henri Rivière (1864–1951) Du haut des tours de Notre-Dame / Z szczytu wież Notre-Dame, 1900 pl. 7 z serii: Paysages parisiens, Paris 1900, wyd. i druk. Eugène Verneau litografia barwna kredką i pędzlem, odb.

Paryż fotografów

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
16.12.2015
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład towarzyszący wystawie "Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau” będzie próbą spojrzenia na Paryż przez pryzmat prac fotografów utrwalających to miasto.

"Spośród wszystkich książek napisanych ręką człowieka, Paryż jest tą najbardziej interesującą" - pisał w połowie XIX wieku Alphonse Esquiros.

Ta wizja Paryża jako "stolicy znaków" znalazła również swe odbicie w fotografii - od pierwszych wykonanych zdjęć Louisa Daguerre’a, przez Charlesa Marville’a dokumentacjącego przebudowę Paryża w połowie XIX wieku, przez ocalającą fotograficzną pracę Eugene’a Atgeta na przełomie stuleci, przez fotografów-surrealistów takich jak Brassai, Eli Lotar czy Jacques-André Boiffard, aż po pochodzące z lat 70. XX wieku konceptualne fotografie Eustachego Kossakowskiego Paryż pozostaje fascynującym polem fotograficznych eksploracji odbijającym całą złożoność Miasta Świateł.

Prowadzenie:  Tomasz Szerszeń – antropolog kultury, fotograf. Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, członek redakcji kwartalników "Konteksty" i "Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej". Publikował m.in. w "Literaturze na Świecie", "Kontekstach", "Widoku", "Res Publice Nowej", "Kwartalniku Filmowym", a także m.in. w antologiach Inne przestrzenie, inne miejsca (Wołowiec 2013), Przekleństwa wyobraźni (Kraków 2010) czy Każda myśl ma przyszłość, ale przeszłość się ciągle wymyka (Łódź 2015, w druku). Jest autorem książki Podróżnicy bez mapy i paszportu (Gdańsk 2014). Swoje projekty artystyczne pokazywał na wystawach m.in. w Fundacji Archeologia Fotografii i Galerii Asymetria w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Nowym Teatrze w Warszawie, Muzeum Mickiewicza w Stambule, a także na Paris Photo w Paryżu.

ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję