Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Odszedł Wojciech Fangor

Odszedł Wojciech Fangor

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Odszedł Wojciech Fangor

Muzeum Narodowe w Krakowie

28.10.2015
środa
Muzeum Narodowe w Krakowie z głębokim żalem przyjęło wiadomość o śmierci Ś.P. Wojciecha Fangora - jednego z najważniejszych artystów w powojennej historii polskiego życia artystycznego, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, prekursora sztuki w przestrzeni publicznej.
Nasza instytucja miała przywilej i zaszczyt zorganizowania artyście w 2012 retrospektywnej wystawy Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra, która zbiegła się z 90. urodzinami Mistrza i jubileuszem 75-lecia pracy twórczej.

Na fotografii Wojciech Fangor w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas otwarcia wystawy retrospektywnej.Polska sztuka drugiej polowy XX w. straciła wyjątkowego twórcę, którego działalność na wielu artystycznych płaszczyznach daleka była od naśladownictwa, nie ulegała modom, nie chciała się przypodobać, była odważna i nowatorska, nie szukająca poklasku.

Wojciech Fangor był jedynym Polakiem, któremu Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku zorganizowało indywidualną wystawę.

Jego pole zainteresowań obejmowało różne dziedziny: malarstwo, grafikę, architekturę, rzeźbę, scenografię, instalacje. W każdej z nich pozostawił swój indywidualny rys. Jedną z ostatnich prac w przestrzeni publicznej były, między innymi, projekty dekoracji ścian II linii metra w Warszawie.

oprac. Anna Budzałek

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję