Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Konserwacja pomnika nagrobnego Feliksa Jasieńskiego

Konserwacja pomnika nagrobnego Feliksa Jasieńskiego

Konserwacja pomnika nagrobnego Feliksa Jasieńskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

28.10.2015
środa
Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło się z własnych środków konserwacji zaniedbanego i zniszczonego przez czas grobowca Feliksa Jasieńskiego. Ten zapalony miłośnik sztuki był jednym z najważniejszych kolekcjonerów w Polsce i największym darczyńcą MNK.
– Podjęliśmy się tego zadania po liście krakowianki pani Mirosławy Szilder, która zwróciła uwagę na zły stan grobowca Feliksa Jasieńskiego i poprosiła pisemnie kilka instytucji o opiekę nad nim – mówi dyrektor MNK Zofia Gołubiew. – Przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Cmentarzy Komunalnych porozumieli się co do faktu, że choć Muzeum nie ma możliwości nabycia prawa do grobowca, może sprawować nad nim opiekę.

Prace konserwatorskie trwały od czerwca do końca października bieżącego roku i były prowadzone przez Pracownię Konserwacji Rzeźby MNK. Najpierw odczyszczono powierzchnię kamienia, usunięto zacieki i zielone nawarstwienia pochodzenia biologicznego. Pociemniałe, pożółkłe kity i uzupełnienia zostały usunięte, a kamień wzmocniono specjalnymi zastrzykami.

Grobowiec Feliksa Jasieńskiego usytuowany jest obok kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pomnik, ufundowany przez Gminę Miejską Kraków, został wykonany w 1930 roku. Zaprojektował go Czesław Boratyński, jeden z autorów projektu wykonawczego Gmachu Głównego MNK.

Słowa kluczowe: Feliks Jasieński, konserwacja
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję