Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Odnaleziony obraz Jana Matejki trafił do MNK

Jan Matejko, Portret profesora doktora Karola Gilewskiego

Odnaleziony obraz Jana Matejki trafił do MNK

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
05.02.2016
piątek
"Portret profesora doktora Karola Gilewskiego" namalowany przez Jana Matejkę w roku 1872 trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie. Po konserwacji obraz będzie prezentowany w Domu Jana Matejki.
Jan Matejko, Portret profesora doktora Karola GilewskiegoReprezentacyjny portret olejny Gilewskiego sygnowany nazwiskiem Matejki został namalowany na podstawie fotografii na płótnie o wymiarach 130 cm x 92 cm. Obraz zamówiła po śmieci profesora jego żona Emilia Gilewska.

Karol Gilewski (1831-1871) - lekarz i działacz społeczny - od 1861 roku kierował medycyną sądową w Krakowie. W 1865 roku objął krakowską klinikę chorób wewnętrznych, a w 1870 roku został dziekanem wydziału lekarskiego oraz dyrektorem zakładów klinicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednym z lekarzy leczących Jana Matejkę.

Na obrazie Matejko ukazał lekarza we fraku, z łańcuchem dziekańskim na szyi, opierającego dłonie na leżącej przed nim na stole otwartej książce medycznej.

Ostatni raz portret Gilewskiego wzmiankowano w katalogu w roku 1915. Później, przez 100 lat, nieznane było miejsce przechowywania dzieła. Dopiero 22 października 2015 roku pojawiło ono się na aukcji w Dorotheum w Wiedniu. Zakupił je prywatny właściciel i oddał w depozyt MNK. Po konserwacji obraz będzie prezentowany w Domu Jana Matejki.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję