Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Książki w Domu Mehoffera

fot. Karol Kowalik, pracownia fotograficzna MNK

Noc Książki w Domu Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
16.06.2016
czwartek
20:00
wstęp wolny
Spotkanie w ogrodzie w Domu Józefa Mehoffera będzie poświęcone biografii - gatunkowi, który pozwala zajrzeć za kulisy.


Urokliwe miejsce przy Krupniczej 26 w Krakowie, "Pałac pod Szyszkami", miejsce narodzin Stanisława Wyspiańskiego i świadek wielu lat życia Józefa Mehoffera, to przestrzeń natchniona artystyczną twórczością, w której zachowały się ślady młodopolskiego geniuszu. To właśnie w Domu Józefa Mehoffera, który należy obecnie do Muzeum, odbędzie się drugie spotkanie Nocy Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Na kolejnym spotkaniu w ramach Nocy Książki zajmiemy się nad biografiami artystów – nie tylko młodopolskich, choć sceneria będzie sprzyjać czasom końca XIX wieku - ale także twórców XX-wiecznych. Przyjrzymy się także biografii jako gatunkowi, odpowiemy na pytania: czy biografia może być obiektywna, na ile towarzyszy jej fikcja literacka i jak napisać biografię artysty? Zagłębimy się również w życie artystów od strony literackiej – ukazanej na kartach biografii stworzonych przez innych ludzi.

O życiu artystycznym w Krakowie na przestrzeni dwóch ubiegłych stuleci i jego odzwierciedleniu w biografii porozmawiamy z Anną Budzałek, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Anną Zeńczak - historykiem sztuki specjalizującym się w sztuce przełomu XIX i XX wieku i autorką opracowań m.in. na temat twórczości Józefa Mehoffera.


Harmonogram spotkania:
  • 20.00-21.00
    Spotkanie w Ogrodzie, debata na temat wykorzystywania biografii do opisywania życia artystów

  • 21.00-22.00
    Spotkanie w Domu Józefa Mehoffera, zwiedzanie z przewodnikiem

W razie niepogody spotkanie odbędzie się w salonie Domu Mehoffera.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00 - 15.00 w dni powszednie).


Spotkania w ramach Nocy Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie, organizowanie we współpracy z Klubem Jagiellońskim, przenoszą literaturę w przestrzeń niezwiązaną dotychczas z czytelnictwem. Dają możliwość obcowania ze słowem pisanym, w bezpośrednim odniesieniu do wspomnień i przedmiotów wiążących się z okolicznościami, w jakich powstały. Umożliwia to przestrzeń Muzeum, niosąca ze sobą ślady historii i momentów powstawania dzieł.

W ramach Nocy Książki organizowane są debaty, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, literaturoznawcami oraz znawcami poruszanej tematyki, które mają za zadanie skrócić dystans pomiędzy czytelnikiem a autorem, a także nawiązać pomiędzy nimi bezpośrednią relację.

Spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie składają się ze zwiedzania wystaw czy ekspozycji stałej oraz debaty zaproszonych gości. Zawsze w spotkaniu uczestniczy również przedstawiciel MNK.

Spotkania odbywają się we czwartki, w godzinach wieczornych.

Terminy kolejnych spotkań: 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję