Noc Książki w Sukiennicach
Otoczenie arcydzieł malarstwa i sztuki polskiej XIX wieku samoistnie prowokuje do dyskusji o kreowaniu poczucia tożsamości narodu i społeczeństwa zarówno w ujęciu historycznym jak i artystyczno-filozoficznym. Gośćmi spotkania będą: Łukasz Gaweł (Muzeum Narodowe w Krakowie, Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego), Krzysztof Mazur - prezes Klubu Jagiellońskiego oraz Paweł Rojek - socjolog, filozof i wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Poza dyskusją o tym, co kreowało polską tożsamość na przestrzeni wieków i co stanowi o niej teraz, jaką rolę w jej tworzeniu odegrały forma, mit i sztuka, wreszcie czym jest idea polska i w jakie ubiera się formy, w programie wydarzenia przewidziane jest także zwiedzanie wystawy z przewodnikiem z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00 - 15.00 w dni powszednie).
Spotkania w ramach Nocy Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie, organizowanie we współpracy z Klubem Jagiellońskim, przenoszą literaturę w przestrzeń niezwiązaną dotychczas z czytelnictwem. Dają możliwość obcowania ze słowem pisanym, w bezpośrednim odniesieniu do wspomnień i przedmiotów wiążących się z okolicznościami, w jakich powstały. Umożliwia to przestrzeń Muzeum, niosąca ze sobą ślady historii i momentów powstawania dzieł.
W ramach Nocy Książki organizowane są debaty, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, literaturoznawcami oraz znawcami poruszanej tematyki, które mają za zadanie skrócić dystans pomiędzy czytelnikiem a autorem, a także nawiązać pomiędzy nimi bezpośrednią relację.
Spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie składają się ze zwiedzania wystaw czy ekspozycji stałej oraz debaty zaproszonych gości. Zawsze w spotkaniu uczestniczy również przedstawiciel MNK.
Spotkania odbywają się we czwartki, w godzinach wieczornych.