Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Książki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

fot. Mirosław Żak, pracownia fotograficzna MNK

Noc Książki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Spotkanie poświęcone średniowiecznym sposobom obrazowania świata.
Kojarzone negatywnie, z ciemnotą i ograniczeniem, średniowiecze było jednak epoką gwałtownego rozwoju oświaty, zakładania uniwersytetów i budowy miast, erą wielkich wypraw i czasem misternie przepisywanych ksiąg. Jaki obraz tamtego świata wyłania się spomiędzy strzelistych wież gotyku i zdobionych inicjałami kart? Co determinowało akurat taki sposób widzenia rzeczywistości i jaka była w nim rola literatury?

O budowaniu średniowiecznego świata z obrazu porozmawiamy z Martą Graczyńską, adiunktem w Dziale Edukacji MNK, specjalizującą się w architekturze i sztuce średniowiecza, oraz z dr Lidią Grzybowską z Katedry Historii Literatury Staropolskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Częścią wydarzenia, poza dyskusją, będzie także zwiedzanie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00 - 15.00 w dni powszednie).


Spotkania w ramach Nocy Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie, organizowanie we współpracy z Klubem Jagiellońskim, przenoszą literaturę w przestrzeń niezwiązaną dotychczas z czytelnictwem. Dają możliwość obcowania ze słowem pisanym, w bezpośrednim odniesieniu do wspomnień i przedmiotów wiążących się z okolicznościami, w jakich powstały. Umożliwia to przestrzeń Muzeum, niosąca ze sobą ślady historii i momentów powstawania dzieł.

W ramach Nocy Książki organizowane są debaty, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, literaturoznawcami oraz znawcami poruszanej tematyki, które mają za zadanie skrócić dystans pomiędzy czytelnikiem a autorem, a także nawiązać pomiędzy nimi bezpośrednią relację.

Spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie składają się ze zwiedzania wystaw czy ekspozycji stałej oraz debaty zaproszonych gości. Zawsze w spotkaniu uczestniczy również przedstawiciel MNK.

Spotkania odbywają się we czwartki, w godzinach wieczornych.

Termin kolejnego spotkania:  
Słowa kluczowe: Noc Książki, spotkanie
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję