Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Noc Książki: Józef Czapski

fot. Marta Winiarczyk - Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry MNK

Noc Książki: Józef Czapski

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
12.05.2016
czwartek
21:00
wstęp wolny
Tematem spotkania będą zapiski pamiętnikarskie Józefa Czapskiego i ich wpływ na jego malarstwo w kontekście czasów, w których żył.
Józef Czapski – polski malarz, pisarz, rysownik oraz świadek historii, więziony w sowieckiej Rosji, swoje przeżycia z łagrów zawarł w książkach "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi".

Spotkanie rozpocznie się od zwiedzania Pawilonu Józefa Czapskiego, nowego budynku w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, natomiast druga część wieczoru zostanie poświęcona sylwetce polskiego artysty, jego zapiskom pamiętnikarskim oraz ich wpływie na twórczość malarską. 

Spotkanie poprowadzą: 
  • Janusz Nowak -  kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Kierownik Archiwum i Zbioru Rękopisów Czartoryskich. Od wielu lat zajmuje się odczytywaniem i opracowywaniem dzienników Józefa Czapskiego. 
  • Andrzej Mietkowski - dziennikarz i publicysta, publikował w paryskiej "Kulturze", w latach 80. działacz opozycji przebywający na emigracji. Na magnetofonie Radia Wolna Europa upamiętnił w latach 1982-1986 wspomnienia Józefa Czapskiego.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00 - 15.00 w dni powszednie).

Spotkania w ramach Nocy Książki w Muzeum Narodowym w Krakowie, organizowanie we współpracy z Klubem Jagiellońskim, przenoszą literaturę w przestrzeń niezwiązaną dotychczas z czytelnictwem. Dają możliwość obcowania ze słowem pisanym, w bezpośrednim odniesieniu do wspomnień i przedmiotów wiążących się z okolicznościami, w jakich powstały. Umożliwia to przestrzeń Muzeum, niosąca ze sobą ślady historii i momentów powstawania dzieł.

W ramach Nocy Książki organizowane są debaty, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, literaturoznawcami oraz znawcami poruszanej tematyki, które mają za zadanie skrócić dystans pomiędzy czytelnikiem a autorem, a także nawiązać pomiędzy nimi bezpośrednią relację.

Spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie składają się ze zwiedzania ekspozycji oraz debaty zaproszonych gości.

Spotkania odbywają się we czwartki, w godzinach wieczornych.

Terminy kolejnych spotkań:
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję