Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Nie tylko Matejko. Obrazy historii - szkolenie

Sala Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, gdzie prezentowany jest m. in. "Hołd Pruski" Jana Matejki

Nie tylko Matejko. Obrazy historii - szkolenie

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
25.11.2015
środa
14:15 - 18:00
bilety
Szkolenie w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach dla nauczycieli, animatorów kultury i edukatorów zainteresowanych różnorodnymi formami pracy z dziełem sztuki.
Rozmawiając o dziele sztuki w kontekście mówienia o historii, zazwyczaj odwołujemy się do malarstwa historycznego, funkcjonującego w akademickiej hierarchii gatunków malarskich na pierwszym miejscu. Zwykle mówiąc o historii w obrazach, myślimy zatem o wielkoformatowych płótnach przedstawiających bitwy czy ważne wydarzenia polityczne.

Tym razem chcielibyśmy się zastanowić, jaką informację o przeszłości dostarczają nam inne gatunki malarskie, takie jak portret, scena rodzajowa czy pejzaż. Co mogą powiedzieć o zmieniającej się mentalności i obyczajowości? Będziemy mówić o dziele sztuki jako źródle historycznym, a także o wydarzeniach i procesach historycznych wpływających na zmianę świadomości osób ukazanych w pracach artystów.

W programie szkolenia przewidziany jest wykład dr Agnieszki Słaby (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) "Źródła ikonograficzne w warsztacie historyka" oraz część warsztatowa prowadzona przez pracownice Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Prowadzący:
Wykład: 
dr Agnieszka Słaby: historyk, pracuje w Katedrze Edukacji Historycznej i Zakładzie Historii Kultury Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się historią kultury i mentalności w czasach saskich, ze szczególny uwzględnieniem badań nad epistolografią staropolską, funkcjonowaniem dworów szlacheckich i ceremoniałem. Opublikowała monografię na temat patronatu kobiecego – "Rządzicha oleszycka" – dwór Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej jako przykład patronatu kobiecego w czasach saskich.

Warsztaty: 
Anna Walczyk: historyk, edukatorka muzealna, pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Katarzyna Mrugała: historyczka sztuki, edukatorka muzealna, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie zajmuje się działaniami edukacyjnymi dla wystaw czasowych.

Anna Grzelak: absolwentka historii sztuki, edukatorka muzealna, pracuje jako adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, tworząc programy i projekty edukacyjne dla różnych grup odbiorców. Zajmuje się programem dla szkół, nauczycieli oraz współpracą z uczelniami wyższymi. Od 2012 koordynuje cykl szkoleń dla nauczycieli.

Program szkolenia i informacje organizacyjne

Szkolenia jest płatne:

40 zł/ 1 spotkanie
300 zł/ karnet na cały cykl, 9 spotkań

Obowiązuje rejestracja elektroniczna: formularz zgłoszeniowy należy wypełnić i wysłać na adres: rezerwacja@mnk.pl 

Formularz zgłoszeniowy SZKOŁA INTERPRETACJI

Na cykl szkoleń SZKOŁA INTERPRETACJI 2015/2016 organizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie zapraszamy osoby zainteresowane różnorodnymi formami pracy z dziełem sztuki, a w szczególności nauczycieli, animatorów kultury i edukatorów. 

Podczas comiesięcznych spotkań w galeriach i oddziałach Muzeum w przyjaznej atmosferze będziemy poznawać różne konteksty interpretacyjne dzieł z kolekcji MNK. 
Program tegorocznego cyklu szkoleń ujęty został w kluczu haseł przedmiotowych: społeczeństwo, literatura, plastyka, wychowanie, filozofia, historia, ekonomia, przyroda, muzyka.
W czasie trwania warsztatów przyjrzymy się obiektom muzealnym z różnych perspektyw, odkryjemy ich nieoczywiste oblicza oraz poznamy ciekawe metody pracy z dziełem sztuki, dzięki którym pełniej wykorzystamy je w przyszłości, w codziennej działalności dydaktycznej i animatorskiej. Spotkania poprowadzą pracownicy Muzeum: kustosze, edukatorzy muzealni oraz inni zaproszeni goście i eksperci.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję