{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło rzeźby Leszka Dutki

Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło rzeźby Leszka Dutki

23.04.2012
poniedziałek

Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło rzeźby Leszka Dutki

W ramach Programu Operacyjnego MKiDN „Kolekcje - priorytet 2 - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej" Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło się, i tym samym uzupełniło dotychczas znajdujące się w kolekcji dzieła Leszka Dutki (w tym prace malarskie oraz rzeźby z cyklów: "Diabły podkrakowskie" i "Ptaki i Ptaszyska"), o cztery rzeźby z cyklu "Głowy" (z lat 1977 -1978).

Leszek Dutka (ur. 1921) - nestor krakowskiego środowiska artystycznego, to przede wszystkim malarz, którego różnorodna twórczość niczym kalejdoskop odbija zarówno przeżycia samego artysty, jak i przemiany w sztuce. Ale Dutka to także utalentowany twórca intrygujących rzeźb ceramicznych.

To rzeźby uproszczone i lekko zgeometryzowane, o wyrazistych konturach i gładkich powierzchniach. Pokazywane w 1980 roku, interpretowane były jako metaforyczne wizerunki naszych wewnętrznych twarzy i uznane za ważny głos w dyskusji na temat kondycji współczesnego człowieka. Wątek ten obecny był w tym czasie także w malarskiej twórczości artysty.

Do czerwca 2012 roku rzeźby te można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawie z cyklu "Galeria Żywa".

Dzieła zakupione przez MNK:
Leszek Dutka, Głowa I z cyklu „Głowy”, 1977-1978, glina szamotowa nieszkliwiona, wys. 62 cm;
Leszek Dutka, Głowa II z cyklu „Głowy”, 1977-1978, glina szamotowa nieszkliwiona, wys. 62 cm;
Leszek Dutka, Głowa wieloczłonowa z cyklu „Głowy”, 1977-1978, glina szamotowa nieszkliwiona, wys. 58 cm;
Leszek Dutka, cyklu „Głowy”, 1977-1978, glina szamotowa nieszkliwiona, wys. 56 cm;

Zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Kolekcje - priorytet 2 - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”