Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mural na ścianie Domu Józefa Mehoffera

Mural na ścianie Domu Józefa Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
29.06.2012
piątek

Mural na ścianie Domu Józefa Mehoffera

W ramach festiwalu Grolsch Artboom Festival, który zakończył się 29 czerwca 2012 r., Dom Józefa Mehoffera został objęty projektem M-city, który realizuje Mariusz Waras, najbardziej znany na świecie polski artysta zewnętrzny. Na ścianie Domu namalował mural m-city 658.
"Motywem przewodnim muralu numer 658 jest, jak zwykle w pracach M-city pejzaż miejski. Po raz pierwszy charakterystyczna dla niego fantastyczna infrastruktura pojawiła się w przestrzeni Krakowa. Artysta przedstawił kulturalną stolicę Polski jako miasto-parowiec dryfujące po wodach gigantycznego akwarium. Zbudowane z ujednoliconych moduł? Podwodne miasto ma charakter utopijny. Ten fantastyczny twór, zewsząd atakowany przez przypominające ostrą amunicję ryby, sprawia wrażenie trudnego do zdobycia, zamkniętego i nieprzyjaznego miejsca. Taka wizja miasta przywodzi na myśl stereotypowe postrzeganie Krakowa, jako miejsca konserwatywnego, ostoi tradycyjnych wartości, miasta- twierdzy.

Mariusz Waras pochodzi z Gdyni. Jest twórcą murali, architektem amatorem, kuratorem galerii billboardowej 238x504 w Gdyni. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest najbardziej znanym na świecie polskim artystą zewnętrznym. Jego autorski projekt M-city zakłada stworzenie szeregu murali na całym świecie. W jego ramach artysta wykonał ich już kilkaset: w Gdańsku, Paryżu, Budapeszcie, Rio de Janeiro, Sao Paulo.

Głównym motywem jego wielkoformatowego malarstwa jest pejzaż miejski. Jak sam twierdzi, jego działalność to „plastyczna zabawa z formą infrastruktury miejskiej”. Stosuje ograniczoną gamę barwną, przedstawiając budynki i obiekty inspirowane architekturą trójmiejską w perspektywie izometrycznej.

Kurator projektu: Iga Urbańska