Cykl: Spacery Kraków romański
Termin: 1.04.2023 (sobota)
Czas trwania spaceru: 11:00-13:30
Kraków to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce. Lokowano je na prawie magdeburskim w XIII wieku, jednak jego początki sięgają wczesnych wieków średnich. Wówczas na wzgórzu wawelskim zaczęto wznosić romańskie budowle powoli nadające kształt przyszłej siedzibie polskiej państwowości. Wybudowano również kościoły, które do dziś znajdują się na szlaku królewskim i przypominają o podwawelskim założeniu osadniczym, z którego wykształciła się struktura urbanistyczna średniowiecznego Krakowa. O tym, w jaki sposób się rozwijała, opowiemy podczas spaceru.
W czasie spaceru odwiedzimy wystawę „Kraków na wyciągniecie ręki” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, obejrzymy pozostałości romańskiej architektury na wzgórzu wawelskim oraz przyjrzymy się kościołom św. Andrzeja, św. Wojciecha i bazylice Mariackiej.
Prowadzenie: Joanna Świtała– historyczka sztuki, licencjonowana przewodniczka po Krakowie, pilotka wycieczek krajowych i zagranicznych. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Ważne informacje:
- Dla dorosłych i młodzieży
- Czas trwania: 2,5 godz.
- Początek spaceru: wystawa „Kraków na wyciągnięcie ręki”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Kanonicza 17, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
- Zakończenie spaceru: bazylika Mariacka
- Trasa: wystawa „Kraków na wyciągnięcie ręki”, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, katedra na Wawelu, rotunda śś. Feliksa i Adaukta, kościół św. Andrzeja, św. Wojciecha, bazylika Mariacka
- Wstęp: 15 zł od uczestnika. Zakup biletów w kasie muzealnej w dniu spaceru.
- Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i
- Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel.12 43 35 744 w godz. 9:00-16:00).
- Możliwość rezerwacji od 20.03.2023
- Uwaga! Podczas zwiedzania będziemy korzystać z systemu tour guide, można przynieść własne słuchawki z wtyczką minijack lub skorzystać ze słuchawek zapewnionych przez Muzeum.