Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Herosi, potwory i strzygi – uczą czy straszą?

Herosi, potwory i strzygi – uczą czy straszą?

25.05.2021
wtorek
16:00 - 19:00

 Zapraszamy na spotkania we wtorki w godzinach 16:00 – 19:00 na platformie ZOOM. Każde szkolenie to okazja do spotkania i rozmowy z ciekawą osobowością w dziedzinie nauk humanistycznych i możliwość przepracowania w praktyce zagadnień poruszanych na szkoleniu.

Kupując bilet na szkolenie otrzymają Państwo zaproszenie do indywidualnego zwiedzenia danej galerii lub wystawy w MNK, która wiąże się z tematyką szkolenia. Czas na wykorzystanie zaproszenia to 6 miesięcy od daty danego wydarzenia

Opowieść to droga do umysłów najmłodszych i nić porozumienia ze starszymi. Porozmawiajmy, jakie wartości zostały zawarte w treściach baśni, bajek, legend i mitów. Dlaczego jedni widzą w baśni tylko zmyśloną metaforę, a inni prastarą prawdę o ludzkiej naturze? Jak wykorzystać tradycyjną baśń do celów wychowawczych? Zabawa w zmiany przebiegu wydarzeń, odczytywanie morału to doskonały sposób na pobudzenie dziecięcej fantazji i wyobraźni, a w pracy z nieco starszymi może posłużyć do korekty zachowań społecznych. Zapraszamy do spróbowania własnych sił w snuciu opowieści i zarażenia tym bakcylem swoich uczniów i podopiecznych.

Szkolenie inspirowane ekspozycją stałą Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale.

 

PROGRAM

16:00–16:05 przywitanie uczestników | Marta Wojtyś-Kipiel, Izabela Stawarz, Dział Edukacji MNK

16:05–17:00 wykład: Baśnie znane czy nieznane? | Barbara Kaczyńska, Uniwersytet Warszawski

Baśnie towarzyszą większości z nas od wczesnego dzieciństwa. Ale czy naprawdę je znamy i czy zdajemy sobie sprawę, jakim ulegały metamorfozom w swojej wielowiekowej historii? Spotkanie będzie okazją, by porozmawiać o zaskakujących kontekstach i interpretacjach słynnych opowieści o Kopciuszku i Czerwonym Kapturku, ale także do tego, by choć na chwilę zajrzeć do bogatego świata nieco zapomnianych historii sześciu sług, Pietruszynki czy królewny Kocie Oczy…

17:00–17:20 dyskusja

17:20–17:30 przerwa

17:30–18:45 warsztat: Między bajki | Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz-Górka, Dział Edukacji MNK

Dawno, dawno temu do skarbca zwanego Muzeum Narodowym trafiło siedemnaście latających dywanów, dwie czapki niewidki, para siedmiomilowych butów, cztery magiczne zwierciadła i bliżej nieokreślona liczba ram, które warto przekraczać.

Dziś czasem o tym zapominamy, tymczasem wiedza i prawda są ciekawsze i godniejsze zapamiętania, gdy zdecydujemy się pokonać mityczny labirynt, aby do nich dotrzeć. W błądzeniu rozwija się wyobraźnia i wyostrza percepcja. Wysnute z nici Ariadny trochębajki, trochęmity i dziwne opowieści doprowadzą nas do celu.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których skorzystamy z wybranych elementów storytellingu oraz narzędzi interpretacji dziedzictwa.  

18:45–19:00 podsumowanie i zakończenie spotkania

 

Barbara Kaczyńska – absolwentka lingwistyki stosowanej i historii, tłumaczka, doktorantka na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW, wikipedystka. Bada recepcję francuskich XVII- i XVIII-wiecznych baśni literackich w polskiej literaturze dla dzieci od XVIII wieku po dzień dzisiejszy. Prowadzi popularyzatorskiego bloga innebasnie.blogspot.com.   

Katarzyna Maziarz-Górka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, stypendystka MKiDN. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, kierując Zespołem ds. Programów dla Rodzin i Dzieci. Jest autorką „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim” – książki uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki oraz nominowanej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci. W dzieciństwie urządzała bazy na drzewach i przesiadywała w nich całe dnie. Żałuje, że dziś nie może.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W Dziale Edukacji MNK współtworzy program dla dzieci i rodzin. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autorka książki „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów. W dzieciństwie nie lubiła szkoły, kochała lato, młody bób i czereśnie. Do dziś nie bierze urlopu, tylko jedzie na wakacje.

 

 Koordynacja cyklu:

Marta Wojtyś-Kipiel (mwojtys@mnk.pl)

Izabela Stawarz (istawarz@mnk.pl)

 


 REGULAMIN

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję