{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Herosi, potwory i strzygi – uczą czy straszą?

Herosi, potwory i strzygi – uczą czy straszą?

25.05.2021
wtorek
16:00 - 19:00

 Zapraszamy na spotkania we wtorki w godzinach 16:00 – 19:00 na platformie ZOOM. Każde szkolenie to okazja do spotkania i rozmowy z ciekawą osobowością w dziedzinie nauk humanistycznych i możliwość przepracowania w praktyce zagadnień poruszanych na szkoleniu.

Kupując bilet na szkolenie otrzymają Państwo zaproszenie do indywidualnego zwiedzenia danej galerii lub wystawy w MNK, która wiąże się z tematyką szkolenia. Czas na wykorzystanie zaproszenia to 6 miesięcy od daty danego wydarzenia

Opowieść to droga do umysłów najmłodszych i nić porozumienia ze starszymi. Porozmawiajmy, jakie wartości zostały zawarte w treściach baśni, bajek, legend i mitów. Dlaczego jedni widzą w baśni tylko zmyśloną metaforę, a inni prastarą prawdę o ludzkiej naturze? Jak wykorzystać tradycyjną baśń do celów wychowawczych? Zabawa w zmiany przebiegu wydarzeń, odczytywanie morału to doskonały sposób na pobudzenie dziecięcej fantazji i wyobraźni, a w pracy z nieco starszymi może posłużyć do korekty zachowań społecznych. Zapraszamy do spróbowania własnych sił w snuciu opowieści i zarażenia tym bakcylem swoich uczniów i podopiecznych.

Szkolenie inspirowane ekspozycją stałą Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale.

 

PROGRAM

16:00–16:05 przywitanie uczestników | Marta Wojtyś-Kipiel, Izabela Stawarz, Dział Edukacji MNK

16:05–17:00 wykład: Baśnie znane czy nieznane? | Barbara Kaczyńska, Uniwersytet Warszawski

Baśnie towarzyszą większości z nas od wczesnego dzieciństwa. Ale czy naprawdę je znamy i czy zdajemy sobie sprawę, jakim ulegały metamorfozom w swojej wielowiekowej historii? Spotkanie będzie okazją, by porozmawiać o zaskakujących kontekstach i interpretacjach słynnych opowieści o Kopciuszku i Czerwonym Kapturku, ale także do tego, by choć na chwilę zajrzeć do bogatego świata nieco zapomnianych historii sześciu sług, Pietruszynki czy królewny Kocie Oczy…

17:00–17:20 dyskusja

17:20–17:30 przerwa

17:30–18:45 warsztat: Między bajki | Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz-Górka, Dział Edukacji MNK

Dawno, dawno temu do skarbca zwanego Muzeum Narodowym trafiło siedemnaście latających dywanów, dwie czapki niewidki, para siedmiomilowych butów, cztery magiczne zwierciadła i bliżej nieokreślona liczba ram, które warto przekraczać.

Dziś czasem o tym zapominamy, tymczasem wiedza i prawda są ciekawsze i godniejsze zapamiętania, gdy zdecydujemy się pokonać mityczny labirynt, aby do nich dotrzeć. W błądzeniu rozwija się wyobraźnia i wyostrza percepcja. Wysnute z nici Ariadny trochębajki, trochęmity i dziwne opowieści doprowadzą nas do celu.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których skorzystamy z wybranych elementów storytellingu oraz narzędzi interpretacji dziedzictwa.  

18:45–19:00 podsumowanie i zakończenie spotkania

 

Barbara Kaczyńska – absolwentka lingwistyki stosowanej i historii, tłumaczka, doktorantka na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW, wikipedystka. Bada recepcję francuskich XVII- i XVIII-wiecznych baśni literackich w polskiej literaturze dla dzieci od XVIII wieku po dzień dzisiejszy. Prowadzi popularyzatorskiego bloga innebasnie.blogspot.com.   

Katarzyna Maziarz-Górka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, stypendystka MKiDN. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, kierując Zespołem ds. Programów dla Rodzin i Dzieci. Jest autorką „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim” – książki uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki oraz nominowanej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci. W dzieciństwie urządzała bazy na drzewach i przesiadywała w nich całe dnie. Żałuje, że dziś nie może.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W Dziale Edukacji MNK współtworzy program dla dzieci i rodzin. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autorka książki „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów. W dzieciństwie nie lubiła szkoły, kochała lato, młody bób i czereśnie. Do dziś nie bierze urlopu, tylko jedzie na wakacje.

 

 Koordynacja cyklu:

Marta Wojtyś-Kipiel (mwojtys@mnk.pl)

Izabela Stawarz (istawarz@mnk.pl)

 


 REGULAMIN