Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dwie damy i królowe krakowskiej sceny

Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Heleny Modrzejewskiej, 1880, eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach

Dwie damy i królowe krakowskiej sceny

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
17.11.2016
czwartek
18:00
wstęp wolny
Helena Modrzejewska i Antonina Hofman. O początkach Heleny Modrzejewskiej w teatrze krakowskim.
Wielokrotnie pisano już o początkach kariery Heleny Modrzejewskiej, o jej pobycie na krakowskiej scenie, a także o rywalizacji wschodzącej gwiazdy teatru z pierwszą heroiną Antoniną Hoffmann. Obecność na scenie dwóch silnych indywidualności, spowodowała, że zainteresowanie rywalizacją obu artystek stało się sprawą publiczną. Mieszkańcy podzielili się na dwa obozy. Modrzejewszczycy i hoffmannowszczycy prowadzili ze sobą zapamiętałe spory. Wykład i prezentacja jeszcze raz opowie o talentach obu artystek i wskaże na cechy, które sprawiły, że Helena Modrzejewska stała się największą XIX - wieczną polską i amerykańską aktorką, a Antonina Hoffmann niekwestionowaną gwiazdą Krakowa.

Prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska - historyk teatru. Absolwentka Filologii Polskiej ze specjalizacją teatrologia UJ. Od 2015 r. wiceprezes Fundacji Aktorów Scenicznych w Poznaniu "Plac Teatralny”.  Odbyła stypendium zagraniczne w Muzeum Teatralnym w Düsseldorfie. Była adiunktem w Oddziale Teatralnym Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz kuratorem nowej wystawy stałej "Dzieje teatru w Krakowie 1781-1989. Od teatru aktora do teatru inscenizatora”. Prowadziła wykłady dla studentów Animacji życia kulturalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu publikacji z zakresu teatru.

Czwartki u Matejków -  cykl spotkań w rodzinnym domu Matejków porusza zagadnienia związane z twórczością i życiem artysty w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zobacz kolejne spotkania z cyklu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję