Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Dwie damy i królowe krakowskiej sceny

Dwie damy i królowe krakowskiej sceny

Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Heleny Modrzejewskiej, 1880, eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach

Dwie damy i królowe krakowskiej sceny

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
17.11.2016
czwartek
18:00
wstęp wolny
Helena Modrzejewska i Antonina Hofman. O początkach Heleny Modrzejewskiej w teatrze krakowskim.
Wielokrotnie pisano już o początkach kariery Heleny Modrzejewskiej, o jej pobycie na krakowskiej scenie, a także o rywalizacji wschodzącej gwiazdy teatru z pierwszą heroiną Antoniną Hoffmann. Obecność na scenie dwóch silnych indywidualności, spowodowała, że zainteresowanie rywalizacją obu artystek stało się sprawą publiczną. Mieszkańcy podzielili się na dwa obozy. Modrzejewszczycy i hoffmannowszczycy prowadzili ze sobą zapamiętałe spory. Wykład i prezentacja jeszcze raz opowie o talentach obu artystek i wskaże na cechy, które sprawiły, że Helena Modrzejewska stała się największą XIX - wieczną polską i amerykańską aktorką, a Antonina Hoffmann niekwestionowaną gwiazdą Krakowa.

Prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska - historyk teatru. Absolwentka Filologii Polskiej ze specjalizacją teatrologia UJ. Od 2015 r. wiceprezes Fundacji Aktorów Scenicznych w Poznaniu "Plac Teatralny”.  Odbyła stypendium zagraniczne w Muzeum Teatralnym w Düsseldorfie. Była adiunktem w Oddziale Teatralnym Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz kuratorem nowej wystawy stałej "Dzieje teatru w Krakowie 1781-1989. Od teatru aktora do teatru inscenizatora”. Prowadziła wykłady dla studentów Animacji życia kulturalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu publikacji z zakresu teatru.

Czwartki u Matejków -  cykl spotkań w rodzinnym domu Matejków porusza zagadnienia związane z twórczością i życiem artysty w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zobacz kolejne spotkania z cyklu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję