Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady "Męczennicy" Józefa Mehoffera
"Męczennicy" to niewątpliwie najwybitniejszy spośród fryburskich witraży Józefa Mehoffera.
Złoty medal, którym został nagrodzony na Światowej Wystawie w Paryżu w roku 1900, znacząco ugruntował pozycję artysty, jako twórcy monumentalnych projektów malarskich.
Wyobrażeni na nim święci – Sebastian, Maurycy, Katarzyna i Barbara – to chrześcijańscy męczennicy z III oraz z przełomu III i IV wieku n.e., z czasu panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Historię ich męczeństwa Mehoffer opisał niezwykle syntetycznie, znacząco redukując narracyjne sceny środkowej strefy witraża. Cała, ogromna dramaturgia tych kompozycji kumuluje się w wizerunkach świętych, w wyrazie ich twarzy i oszczędnych gestach. Stan ich ducha w momencie podjęcia decyzji o dobrowolnym wyborze śmierci jest ideowym centrum dzieła.
Ze scenami partii środkowej ściśle zespolone są kompozycje w dolnej części witraża o niezwykłej, znamiennej dla symbolizmu aurze – z ekspresyjnymi wyobrażeniami ciał męczenników wśród rozrośniętych, nadnaturalnie wielkich kwiatów.
Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska - historyk sztuki, kustosz MNK, Dom Józefa Mehoffera. Autorka publikacji i wystaw z zakresu sztuki polskiej XIX i XIX/ XX wieku.
"Z Pegazem w tle" to cykl wykładów, których tematem jest twórczość Józefa Mehoffera w szerokim kontekście sztuki polskiej i europejskiej końca XIX oraz pierwszej połowy wielu XX, jak również jego działalność artystyczna i kolekcjonerska.