Halerze śląskie z XV wieku nowo rozpoznane
Choć gruntowna znajomość źródeł i intuicja Friedensburga rzeczywiście pozwoliły znacznie posunąć naprzód wiedzę naukową, dziś nastał wielki czas by ponownie zrewidować przyjmowane powszechnie ustalenia w zestawieniu z nowymi metodami i odkryciami, nie tylko numizmatycznymi. Nowe ustalenia heraldyki, szersza znajomość zabytków sztuki, badania metalograficzne a nade wszystko nowe skarby prowadzą do gruntownych zmian w katalogach, choć wciąż pozostają przed nami nierozwiązane zagadki. Mimo że nie wszystkie halerze bite według śląskiego systemu monetarnego pochodzą z obszaru wspólnoty politycznej, którą od końca XIV wieku nazywano Śląskiem - są wśród nich też halerze wschowskie czy kłodzkie - wspólnota monetarna stanie się jednym z fundamentów formującej się śląskiej tożsamości.
Prowadzenie: prof. Borys Paszkiewicz - pracownik i wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z najwybitniejszych numizmatyków polskich, specjalista w zakresie mennictwa średniowiecznego i nowożytnego.
Wykłady z cyklu "Numizmatyka, czyli co?" zapoznają publiczność z numizmatyką. Spotkania połączone z pokazami obiektów, prowadzone są przez pracowników Gabinetu Numizmatycznego opiekujących się najlepszą na świecie kolekcją polskich monet, medali i banknotów oraz zaproszonych specjalistów.
ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU