Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Poeci i Puławy

J.P.Woronicz, Światynia Sybilli

Poeci i Puławy

MNK Biblioteka Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
12.12.2016
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Puławy rodu Czartoryskich w 2. połowie XVIII w. stają się ośrodkiem z pogranicza trzech nurtów literackich: sarmackiego, sentymentalnego i preromantycznego.
Tradycja, erudycja, edukacja pałacowa, zbiory muzealne i biblioteczne, podróże i kontakty z intelektualnym światem europejskim dały znakomite podłoże do tworzenia czegoś nowego. To wszystko w połączeniu z tradycją republikańską i patriotyzmem odrodzonym w okresie Konstytucji 3 Maja stawiają Puławy w rzędzie przodującego ośrodka estetyczno-literackiego gotowego podjąć nowe wyzwania wobec wciąż degradowanej roli warszawskiego dworu królewskiego Stanisława Augusta. Środowisko literackie związane z salonem warszawskiego Pałacu Błękitnego przenosi się ochoczo po 1782 r. do Puław, widząc w Czartoryskich opiekuna i mecenasa swej twórczości, tym samym perspektywę jej docenienia i w miarę dostatniego życia. Tacy twórcy jak Franciszek Dionizy Kniaźnin, Franciszek Zabłocki, Franciszek Karpiński, Grzegorz Piramowicz, Józef Minasowicz, Jan Paweł Woronicz rozwinęli swój talent i zyskali sławę w Puławach.

Prowadzenie: Janusz Nowak - starszy kustosz dyplomowany Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK.

"Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie" to cykl wykładów dotyczących dziejów kolekcji książęcej, jej założycieli oraz osób opiekujących się zbiorami.
Zobacz kolejne wykłady


Słowa kluczowe: Puławy, Izabela Czartoryska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję