Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Grupa Krakowska: Maria Stangret

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Grupa Krakowska: Maria Stangret

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
12.04.2015
niedziela
11:00
wstęp wolny
Spotkanie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku z kustoszem MNK Anną Budzałek. Na przykładzie "Gry w klasy" przyjrzymy się twórczości Marii Stangret.
Maria Stangret (1929)
Gra w klasy, 1970
Ol. pł. pilśń, 200 x 150, 100 x 58, 50 x 58
Nie sygn.
Nr inw. MNK II-b-2189/1-3
Zakup od autorki 1971

Maria Stangret  studiowała w latach 1955-1960 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczyła we wszystkich happeningach Tadeusza Kantora. Była współpracowniczką i aktorką w teatrze "Cricot 2".
Malarka tworząca w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych malarstwo informel. W latach siedemdziesiątych tworzyła konceptualne obrazy-obiekty; od lat osiemdziesiątych interesuje się zagadnieniami iluzji i realności obrazu poprzez włączanie do kompozycji umieszczonych poza nimi przedmiotów; autorka "powieści bez końca".

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM
Gra w klasy z 1970 roku to obraz z wymalowanym na białym tle schematem dziecięcej gry. Składa się on z kilku elementów i spływa ze ściany na podłogę, jakby zachęcając do rozpoczęcia zabawy. Jest to przykład pracy, w której artystka zacierała różnicę między umownym, a realnym statusem obrazu świata.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję