Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wspomnienie kraju Sefarad

Wspomnienie kraju Sefarad

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
13.04.2015
poniedziałek
18:00

Wspomnienie kraju Sefarad

Wykład ma na celu przybliżenie wybranych elementów kultury, liturgii, stroju i języka sefardyjczyków oraz ukazanie polskich epizodów w sefardyjskiej diasporze.

Sefardyjczycy to Żydzi pochodzący z Półwyspu Iberyjskiego, których życie i tradycje znacznie różniły się od znanych w Polsce zwyczajów aszkenazyjczyków z Europy środkowo-wschodniej. Warto zagłębić się w fascynujący świat ich bogatej kultury czasu złotej epoki przypadającej na okres średniowiecza i zagmatwane losy po ekspulsjach u schyłku XV wieku. 

Prowadzenie: Dominika Oliwa – absolwentka judaistyki oraz filologii portugalskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie doktorantka Instytutu Judaistyki i stypendystka Fundacji Rothschilda. Specjalizuje się w historii nowożytnej, a głównym przedmiotem jej zainteresowań są dzieje Żydów i marranów na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej, a także literatura w języku ladino. Ma za sobą liczne wyjazdy naukowe i wystąpienia na konferencjach w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii.


ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję