Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Fantastyczne, fantomowe, fatalne. Cykl spotkań

Fantastyczne, fantomowe, fatalne. Cykl spotkań

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
09.12.2023
sobota
Fotografia Janusza Bułhaka “Muranów przed otynkowaniem”, elegancki serwis do kawy “Epos” Eryki Trzewik-Drost, zamaszysta rzeźba Aliny Ślesińskiej “Cyrk”...
Przed nami rozmaite obiekty z czasów PRL-u. Fantastyczne, fantomowe, a czasami - z różnych powodów - fatalne. Jakie opowieści się za nimi kryją? Do czego nas zaprowadzą, kiedy podążymy swobodnie za ich historiami? 

Ponieważ to, co najciekawsze, najmniej oczywiste i najbardziej zaskakujące odsłania się najczęściej w rozmowie, to właśnie do niej zaprosimy cztery specjalistki z różnych dziedzin. Opowiedzą o wystroju wnętrz, architekturze, rzeźbie, ceramice, i… tym wszystkim, co kryje się pomiędzy. Zapraszamy i Państwa - wspólnie zajrzymy do fabrycznych wzorcowni i hoteli robotniczych, poświęcimy uwagę i wielkiej płycie, i małym figurkom, zachwycimy się wizjonerskimi projektami budynków, a nawet zastanowimy nad uniwersalną potrzebą piękna.

Rozmowy z zaproszonymi poprowadzi…
Anna Budzałek - historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, muzealniczka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej. Autorka wielu wystaw o polskiej sztuce powojennej. Jedna z kuratorek Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.

Gdzie? Sala Samurajów w MNK Gmach Główny (parter) - wstęp wolny.

Cykl towarzyszy wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL".
Po spotkaniach proponujemy kameralne oprowadzania z przewodnikami po wystawie, podczas których zobaczymy na własne oczy to, co fantastyczne, to co fantomowe, a nawet to, co fatalne.
Udział w oprowadzaniu w cenie biletu na wystawę. Bilet można zakupić w kasie tuż przed rozpoczęciem wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona. 


***************
9.12. 2023 (sobota)
godz. 17:00-18:00

Rozmowa z dr Agatą Szydłowską o mieszkaniach...

i o tym, jak się w nich urządzano. Biorąc za punkt wyjścia książkę „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u" przyjrzymy się temu, jak zmiany społeczne, migracje, technologia, budownictwo, moda, pochodzenie klasowe i mnóstwo innych czynników kształtowało to, co i jak umieszczaliśmy w naszych domach i jak one wyglądały. Zajrzymy do hoteli robotniczych, ale i salonów z fortepianami, porozmawiamy o tym, jak zmieniało się podejście do prywatności, dlaczego wielka płyta oznaczała awans mieszkaniowy i jak odpowiadano na potrzebę piękna na co dzień.

dr Agata Szydłowska - badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u, m.in. „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u", „Paryż domowym sposobem" i „Od solidarycy do TypoPolo", a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Podczas zwiedzania skupimy się na wystroju wnętrz.18.01.2024 (czwartek)
godz. 17:00-18:00

Rozmowa z Agatą Małodobry o rzeźbiarskiej architekturze Aliny Ślesińskiej…

a także o projektach budynków zbyt wizjonerskich, by mogły zostać zrealizowane oraz o tym, dlaczego samą Ślesińską można nazwać artystką „fantomową”. Przy okazji zastanowimy się nad charakterystycznymi cechami rzeźby polskiej połowy lat 60. XX wieku.

Agata Małodobry - kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, kuratorka wystaw, badaczka rzeźby nowoczesnej. Interesuje ją rzeźba polska XX i XXI wieku w szerszym kontekście kulturowym: zwłaszcza te źródła inspiracji i zmian, które przekraczają granice rzeźbiarskiego medium.

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w godz. 18:00-18:45. Podczas zwiedzania skupimy się na prezentowanych na ekspozycji rzeźbach.17.02.2024 (sobota)
godz. 17:00-18:00

Rozmowa z Olgą Drendą neonowym spychaczu i nie tylko...

...Uwaga, jedzie nowe! Nowe to neonowy spychacz, trochę z kolorystyką pożyczoną od Andy'ego Warhola, a trochę z okładki książki fantastycznej. Motywy takich kosmicznych "ciał obcych" wpraszających się w zastany, omszały świat pojawiają się często w obrazach tego malarza z lat PRL. Czy to "inwazja z Plutona", jak w piosence Kombi? Może coś z wizji Piotra Szulkina? A może polska odpowiedź na prozę J.G.Ballarda? Na pewno fantastyka i komiks miały w tamtym czasie do zaoferowania przydatne dla artysty narzędzia. Przyjrzyjmy się im uważniej. 

Olga Drenda - urodzona w 1984 roku pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacjiWyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej), Słowo humoru oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber). Od 2013 roku prowadzi facebookową stronę Duchologia poświęconą widmom epoki transformacji. Z Jackiem Paśnikiem prowadzi podcast Dziś. Stała felietonistka "Tygodnika Powszechnego".

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w godz. 18:00-18:45.14.03.2024 (czwartek)
godz. 17:00-18:00

Rozmowa z dr Bożeną Kostuch o ceramice…

…i najbardziej twórczych, oryginalnych latach w historii wzornictwa polskiej powojennej ceramiki, czyli okresie popaździernikowej odwilży (1956-1965). Co sprawiło, że wyroby z tego czasu były naprawdę fantastyczne? I dlaczego mimo to w wielu wypadkach bywały także fantomowe? Podczas spotkania dowiemy się także więcej o tym, co działo się w fabrycznych wzorcowniach i o roli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, porozmawiamy o projektantkach i projektantach, naczyniach i figurkach.

dr Bożena Kostuch - historyczka sztuki, muzealniczka, kustoszka dyplomowana w Dziale Rzemiosła Artystycznego MNK. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich, kuratorka wystaw. Specjalizuje się w polskiej ceramice XX wieku, także w ceramice architektonicznej.

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Podczas zwiedzania skupimy się na prezentowanej na ekspozycji ceramice.Koordynacja, informacje: Aleksandra Jaremko (ajaremko@mnk.pl), Izabela Lechowicz-Woźniczka (ilechowicz@mnk.pl), Dział Edukacji MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję