Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dom im. Józefa Piłsudskiego – jest deklaracja miasta i Muzeum Narodowego w Krakowie

fot. Patryk Jezierski

Dom im. Józefa Piłsudskiego – jest deklaracja miasta i Muzeum Narodowego w Krakowie

W Krakowie podpisano dziś list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Muzeum Narodowym w Krakowie dotyczący Domu im. Józefa Piłsudskiego „Oleandry”. W budynku ma powstać wystawa poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej w XIX i XX wieku.
Sygnatariuszami listu są Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Dokument otwiera możliwość współpracy pomiędzy stronami. Zgodnie z jego zapisami, ten ważny historycznie budynek przy al. 3 Maja 7, zostanie przekazany do dyspozycji MNK. Po remoncie i adaptacji obiektu, w ramach utworzonego oddziału muzeum, zorganizowana zostanie tam wystawa stała poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej.

Dom im. Józefa Piłsudskiego powstał w latach 30. ubiegłego wieku w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców Józefa Piłsudskiego. Przez długi czas budynek był przedmiotem sporu między miastem, a Związkiem Legionistów Polskich, który prowadził w budynku Muzeum Czynu Niepodległościowego.

Ostatecznie w 2023 roku eksponaty z Muzeum Czynu Niepodległościowego trafiły pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. Zabezpieczono blisko sto pozycji na które składają się 192 muzealia. Wśród nich znajdują się dwa ołtarze polowe używane przez kapelanów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w okresie II wojny światowej oraz zabytki związane ze służbą duszpasterską w Wojsku Polskim, w tym z księdzem pułkownikiem Zygmuntem Golą, kapelanem Wojska Polskiego, proboszczem kościoła garnizonowego św. Agnieszki w Krakowie.

Pozostałe zabezpieczone obiekty mają wybitne znaczenie dla historii i kultury narodowej. Należą do nich obrazy o tematyce legionowej i religijnej, rzeźbiarskie popiersia Józefa Piłsudskiego, zespół kart pocztowych i grafik, w tym karykatury legionowe autorstwa Henryka Hertz-Barwińskiego, a także elementy oporządzenia z okresu I i II wojny światowej, w tym zespół broni palnej. Niezwykle cennym eksponatem jest Sztandar Związku Legionistów Polskich Okręg Wilno, który z okazji Święta Niepodległości w listopadzie ubiegłego roku, był prezentowany w gmachu głównym MNK.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję