Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dekadentyzm we francuskiej literaturze i sztuce

fot. Jacek Złoczowski - pracownia fotograficzna MNK

Dekadentyzm we francuskiej literaturze i sztuce

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
25.11.2015
środa
18:00
wstęp wolny
O zjawisku dekadentyzmu we francuskiej literaturze i sztukach wizualnych w XIX i XX wieku. Wykład  towarzyszący wystawie "Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau”.

Wykład rozpocznie próba wielopłaszczyznowej definicji tytułowego terminu. Następnie przybliżone zostaną przykłady literatury identyfikowanej z dekadentyzmem, ze szczególnym wyeksponowaniem relacji tych przykładów z teorią estetyczną i różnymi dziedzinami sztuki (np. "Hymn do piękna" Charlesa Baudelaire’a, opis "Salome" Gustave Moreau w "Na wspak" Jorisa-Karla Huysmansa, "cnota padewska" Giotta użyta w proustowskim porównaniu).

Pojawi się pytanie o relację dekadentyzmu z symbolizmem i szeroko rozumianą epoką romantyzmu. Poszukiwanie "przełamującego niemoc" intensywnego doznania w budowaniu nastroju, zderzaniu piękna i zepsucia, swobodnym traktowaniu tematyki erotycznej i poszukiwaniu efektu synestetyczności w teatrze i zestawieniach muzyki ze sztukami wizualnymi i poezją zostanie zilustrowane przykładami spektakli Baletów Rosyjskich w Paryżu, sztuki graficznej i użytkowej w stylu Art Nouveau i Art Deco albo trwałością tematu Orfeusza i wskazaniami prób zapisu wrażeń świetlnych w relacji z gamą muzyczną. Ostatecznie padnie pytanie o współczesne trwanie tradycji dekadentyzmu i dzisiejsze rozumienie tego terminu (ilustracjami mogą być fascynacje malarstwem Balthusa i pisarstwem Georgesa Bataille’a lub Michela Houellebecqa).

Prowadzenie: dr hab. Rafał Solewski, prof. UP – historyk sztuki, teatrolog. Profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktor naczelny Rocznika Wydziału. Pełnomocnik dziekana ds. nauki i kierownik katedry Teorii Sztuki i Edukacji Artystycznej. Jest autorem książek: Synteza i wypowiedź. Poezja i filozofia w sztukach wizualnych na przełomie XX i XXI wieku oraz Franciszek Mączyński (1874-1947) krakowski architekt, a także licznych artykułów publikowanych w "Art Inquiry", "Estetyce i Krytyce", "Kwartalniku Filozoficznym", "Roczniku Krakowskim", "Centropie", "Dekadzie Literackiej", "Kresach" i katalogach wystawowych. Był stypendystą Fundacji Z Brzezia Lanckorońskich, Zentralinstitut für Kunstgeschichte, The Tokyo Foundation, Research Support Scheme, programów TEMPUS i Socrates/Erasmus oraz uczestniczył w projektach finansowanych przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Nauki.


ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję