Dekadentyzm we francuskiej literaturze i sztuce
Wykład rozpocznie próba wielopłaszczyznowej definicji tytułowego terminu. Następnie przybliżone zostaną przykłady literatury identyfikowanej z dekadentyzmem, ze szczególnym wyeksponowaniem relacji tych przykładów z teorią estetyczną i różnymi dziedzinami sztuki (np. "Hymn do piękna" Charlesa Baudelaire’a, opis "Salome" Gustave Moreau w "Na wspak" Jorisa-Karla Huysmansa, "cnota padewska" Giotta użyta w proustowskim porównaniu).
Pojawi się pytanie o relację dekadentyzmu z symbolizmem i szeroko rozumianą epoką romantyzmu. Poszukiwanie "przełamującego niemoc" intensywnego doznania w budowaniu nastroju, zderzaniu piękna i zepsucia, swobodnym traktowaniu tematyki erotycznej i poszukiwaniu efektu synestetyczności w teatrze i zestawieniach muzyki ze sztukami wizualnymi i poezją zostanie zilustrowane przykładami spektakli Baletów Rosyjskich w Paryżu, sztuki graficznej i użytkowej w stylu Art Nouveau i Art Deco albo trwałością tematu Orfeusza i wskazaniami prób zapisu wrażeń świetlnych w relacji z gamą muzyczną. Ostatecznie padnie pytanie o współczesne trwanie tradycji dekadentyzmu i dzisiejsze rozumienie tego terminu (ilustracjami mogą być fascynacje malarstwem Balthusa i pisarstwem Georgesa Bataille’a lub Michela Houellebecqa).
Prowadzenie: dr hab. Rafał Solewski, prof. UP – historyk sztuki, teatrolog. Profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktor naczelny Rocznika Wydziału. Pełnomocnik dziekana ds. nauki i kierownik katedry Teorii Sztuki i Edukacji Artystycznej. Jest autorem książek: Synteza i wypowiedź. Poezja i filozofia w sztukach wizualnych na przełomie XX i XXI wieku oraz Franciszek Mączyński (1874-1947) krakowski architekt, a także licznych artykułów publikowanych w "Art Inquiry", "Estetyce i Krytyce", "Kwartalniku Filozoficznym", "Roczniku Krakowskim", "Centropie", "Dekadzie Literackiej", "Kresach" i katalogach wystawowych. Był stypendystą Fundacji Z Brzezia Lanckorońskich, Zentralinstitut für Kunstgeschichte, The Tokyo Foundation, Research Support Scheme, programów TEMPUS i Socrates/Erasmus oraz uczestniczył w projektach finansowanych przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Nauki.
ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM